سفته

4.9/5 - (30 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

سفته چیست؟

سفته سندی تجاری است که بر اساس آن شخصی که آن را صادر می کند متعهد می شود ک مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری (گیرنده سفته) بپردازد. در سفته طرفی که متعهد نامیده می شود ، در مقابل طرف دیگر تعهد می کند که در زمانی در آینده ، معادل مبلغ مندرج در سفته را به وی پرداخت نماید. این تعهد ممکن است مبنی بر پرداخت مبلغ به صورت یکجا و یا طی چند قسط باشد.ممکن است که در سفته جزییات مربوط به نحوه پرداخت و وثیقه طلب نیز ذکر شده باشد. سفته به علت خطرات نقل و انتقال پول و توسعه تجارت بین‌الملل بین بازرگانان رواج یافت. امروزه از سفته به عنوان یک وسیله اعتباری در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت در واحدهای تولیدی، صنعتی، تجارتی و خدماتی استفاده می‌شود.

سفته یک سندی است که در ادبیات حقوقی بعنوان سند تجاری شناخته میشود .مهم ترین نکته در خصوص سفته این است که شما با امضای این برگه اعلام میکنید که معادل وجه این سند بدهکارمیبا شید ، پس باید در امضای آن دقت لازم را داشته باشید .
امروزه مشاوره بسیاری از اشخاص در خصوص این سند تجاری ، در مواردی است شخصی در جایی مشغول کار شده است و بعنوان تضمین ، سفته ای را به کار فرما سپرده است؛ در چنین مواردی حتماً باید به سپردن سفته و علت آن در قرارداد کار اشاره شود. ضمن اینکه در متن سفته درج شود که بابت تضمین تعهدات قرارداد کار صادر شده است.
درخصوص نحوه وصول وجه سفته شما می توانید در ابتدای کار، سفته را واخواست نموده و سپس اموال صادرکننده سفته را توقیف کنید و پس از آن نسبت به اخذ حکم دادگاه اقدام نمایید و یا اینکه هزینه واخواست را پرداخت نکرده و دادخواست مطالبه وجه را به دادگاه بدهید و پس از صدور حکم دادگاه در مرحله اجرای حکم نسبت به توقیف اموال شخص صادرکننده اقدام نمایید.

نحوه نوشتن سفته

مطالب که ضروری است در متن سفته نوشته شود در ماده ۳۰۸ قانون تجارت بیان گردیده که از آن جمله عبارتند :

 • امضا یا مهر طلبکار
 • تاریخ تنظیم و تحریر سفته
 • مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف
 • گیرنده وجه یا به حواله کرد وی

سفته

کاربرد سفته

 • وسیله پرداخت کالا برای معاملات غیرنقدی
 • سند پرداخت دین
 • بانک ها برای تضمین پرداخت وام از وام گیرنده، سفته می گیرند.
 • شرکت ها گاها از کارگران یا پیمانکارها برای تضمین انجام تعهد سفته می گیرند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید.

انواع سفته

انواع سفته به موضوع و مکان و زمان آن بستگی دارد . ممکن است سفته در قبال پرداخت وام یا دینی مطالبه شود یا در قرار دادهایی که بین موسسات اداری و شرکت ها با پیمانکاران و کارمند منعقد می شود، به عنوان ضمانت حسن انجام کار استفاده شود.

سفته ضمانت کار

امروزه بیشتر کارفرمایان زمان عقد قرارداد استخدام نسبت به دریافت سفته بابت عنوان مبهم “حسن انجام کار” مبادرت می ورزند . استخدام اشخاص در شرکتها و موسسات و مراکز خصوصی علاوه بر قرارداد کار معمولا منوط به دو شرط دیگر هم هست:

 1. سپردن ضامنی معتبر
 2.  تسلیم چک یا سفته ای به عنوان حسن انجام کار.

متن سفته برای ضمانت کار

در رو یا پشت سفته قید کنید:

« در وجه شرکت … آقای …. بابت تضمین حسن انجام کار موضوع قرارداد کار مورخ …. »

در متن قرارداد هم شماره سفته ذکر کنید:

« آقای … یک فقره سفته به شماره …. به مبلغ …. ریال بابت حسن انجام کار در اختیار کارفرما / مدیر عامل شرکت … قرار داد تا چنانچه آقای …. طبق مفاد قرارداد عمل ننمود کارفرما / مدیر عامل شرکت مجاز خواهد بود پس از اثبات موضوع نسبت به وصول سفته مذکور اقدام قانونی را به عمل آورد.

پشت نویسی سفته

پشت نویسی سفته مانند چک برای انتقال سفته به دیگری یا وصول وجه آن میبا شد.  در صورتیکه پشت نویسی برای انتقال باشد ، دارنده جدید سفته دارای تمام حقوق و مزایایی می شود که به آن سند تعلق دارد. انتقال سفته با امضای دارنده آن صورت می گیرد. همچنین دارنده سفته می تواند برای وصول وجه آن به دیگری وکالت دهد که در این صورت باید وکالت برای وصول قید شود.

مجازات سفته

مجازات سفته

سفته در حقوق ایران ماهیت مدنی دارد و از بحث کیفری خارج است و صادرکننده مسئولیت کیفری ندارد. برای مطالبه وجه سفته در صورتی که دارنده سفته بخواهد بدواً توقیف اموال صادرکننده را دریافت کـننده مستلزم واخواست می بـاشد و باید سفـته را از طریق بانـک واخواسـت کند تا بتواند بدواً توقیف اموال یا تأمـین خواسته بگیرد در غیر اینصورت باید به عنوان سند عادی درخواست مطالبه وجه انجام شود و پس از دریافت حکم قطعی در مرحلة اجرا توقیف مال انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بهمن
  بهمن

  سلام
  بنده به شخصی دو تا سفته دادم یکی سقفش تا صد میلیون ودیگری پنجاه میلیون تومان که پر کردن آنها اشتباه شده یعنی سفته پنجاه میلیونی نوشته شده صد میلیون سفته صد میلیونی نوشته شده پنجاه میلیون خواستم بدونم حکم این سفته ها چی میشه؟
  ممنون از راهنماییتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   سفته در حکم سندرسمی است و مطابق مبلغی که در آن نوشته شده مدیون بوده و چنانچه طرف مقابل طرح دعوی بنماید محکوم به پرداخت هست

 • حسین
  حسین

  سلام قرارداد مشارکتی با شخصی بسته ایم با مبلغ سود ۵ % ماهیانه طرف سرمایه پذیر بع از مدت یک سال و نیم ادعا میکند پول را در اختیار شخص ثالث قرارداده و وی نیز ورشکست شده و پولها همه از بین رفته در حالی کهدر بندی از قرارداد گفته هیچ گونه ضرری برای قرارداد شامل نمی شود الان چگونه و کجا شکایت کنم به چه عنوانی البته به صورت کیفری به جرم کلاهبرداری شکایت صورت گرفت اما قرار منع تعقیب صادر شد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به توضیحات شما باید طرح دعوی حقوقی از مراجع حقوقی با عنوان مطالبه وجه اقدام نمایید.

 • علی
  علی

  سلام ببخشید اگه کد ملی بسته شده باشه بخاطر یه موضوع دیگه

  میشه سفته داد از کسی پول گرفت یا نه کد ملی بسته باشه نمیشع

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   نقدی میشه گرفت ولی از طریق بانک نمیشه مبلغ کم میشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   نقدی میشه گرفت ولی از طریق بانک نمیشه مبلغ کم میشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   نقدی میشه گرفت ولی از طریق بانک نمیشه مبلغ کم میشه

 • د
  د

  سلام وقت بخیر،من صدوپنجاه تومن دادم شخصی که سابقه خوبی در تحویل ماشین داشته و قولنامه دستی نوشتیم سه ماهه تحویل بده و دویست تومن سفته سفید امضا گرفتم،الان تحویل نداده و شاکی هم ظاهراً زیاد داره،داخل قولنامه هم ذکر کرده صدوپنجاه تومن سفته به فلان شماره بهم داده ولی سفته ای که بهم داده سقفش دویست تومن هست و سفید امضا هم داده،الان برای واخواست من دویست تومن بزنم می‌تونه به قولنامه دستی که مبلغ و شماره سفته هم با خودکار نوشته معیار قرار بده و بگه صدوپنجاه سفته دادم یا اینکه میتونم دویست تومن بزنم و کاری به قولنامه دستی نداره؟! و سوال دوم اینکه پلیس آگاهی کپی سفته به عنوان مدارک بخواد سفید امضا بدم نمیتونم دیگه واخواست بدم و باید پرش کنم اول؟! ممنون وقت گذاشتین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   ۱۵۰ بزن واخواست هم ۱۵۰ بزن و سفته ها را خودت پرکن مشکلی نداره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   ۱۵۰ بزن واخواست هم ۱۵۰ بزن و سفته ها را خودت پرکن مشکلی نداره

 • اکبری
  اکبری

  با سلام و احترم
  پرونده ای داشتم رای خورده و رفته اجرای احکام، اول اینکه میخوام ببینم روالش چیه؟
  آیا میتونم یه وکیل بگیرم که به نتیجه برسه؟ هزینه وکیل چجوری حساب میشه؟
  الان اطلاع رسانی پرونده این جواب رو دارم:
  نسبت به دعاوي …به طرفیت …… مبنی بر مطالبه خسارات دادرسی همزمان با خواسته اصلی
  و مطالبه خسارت تاخیر تادیه همزمان با خواسته اصلی و مطالبه وجه بابت … طی شماره ……..
  مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۰کسر موقت از آمار طبق دستورالعمل

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   باید جهت اجرای حکم از طریق سامانه وقت بگیرید.

 • اسدی
  اسدی

  سلام. کارفرما مبلغ ۶۰ میلیون تومان سفته بابت حفظ محرمانگی اطلاعات گرفته و سفته در قرارداد NDA ثبت شده. در قرارداد NDA مهلت انقضایی ذکر نشده؛ یک سال هم از قطع همکاری گذشته اما کارفرما از استرداد سفته خودداری میکند. چه راهی وجود دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اظهارنامه مبنی بر استرداد سفته ارسال کنید.

 • افشین
  افشین

  سلام من میخوام به همسرم حق طلاق بدم او حاظر شده درقبال آن ۳۰۰میلون سفته بدهدسوالم اینه اگه همسرم طلاق بگیره میتونم سفته رو به اجرا بذارم

 • احسان
  احسان

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من از کسی مبلغ ۵۰ میلیون سفته دارم اگر بخوام سفته رو اجرا بزارم و پولمو درخواست کنم باید در دادگاه مدارک و مستندات ارائه بدهم که به میزان این سفته ازش طلب دارم یا نه میتونم کلشو اجرا بزارم چون من مبلغ ۲۰ میلیون دادم بهش مدت ۲ سال پیش ولی ۵۰ سفته گرفتم چطوری میتونم به مبلغ کل سفته رو درخواست کنم باتوجه به اینکه ارزش پولمم دیگه از بین رفته بعد ۲ سال

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   ابتدا سفته واخواست کنید سپس دادخواست آن را ثبت نمایید.

  • امیدرضا
   امیدرضا

   سلام
   قرارداد مکتوبی با شخصی بستم که بعد از ۲ ماه پولم رو پس بدهد و در قرارداد برای هر روز ضرر و زیان مشخص کردیم و برای مبلغ فوق از طرف سفته گرفتم .
   اول اینکه سفته اگر با ۲ خط نوشته بشه مشکل داره؟
   دوم اینکه مبلغ ضرر و زیان در سفته محاسبه نشده و فقط در قراراداد ، آیا در صورت تاخیر ، ضرر و زیان را به واسطه قرارداد میتوان مطالبه نمود ؟

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    سلام .خیر / بله

 • مهدی
  مهدی

  سلام در سفته می شود به جای مبلغ، وزن نقره را نوشت من به طرف می خوام نقره بدم که در کارگاه کار کنیم در ضمن طرف هیچی به اسم خود ندارد وفقط سرمایه اش تجهیزات کارگاه و مقداری نقره ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درسفته مبلغ وتاریخ می زنندنه طلاونقره

 • رعنا
  رعنا

  سلام و خسته نباشید…
  من به همسرم برای شروع کار ۳۵۰میلیون پول نقد که خونه م رو فروختم هنوز پول رو ندادم میخام یه سند محکم از ایشون بگیرم تا هروقت تونستم به مبلغ برسم،،هم باید سود پول رو بدن و هم عین همون خونه رو برام بخرن…
  بهترین و محکمترین راه رو بی زحمت برام نشون بدین…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   کلیه توافقات خود را مکتوب کنید.

 • جوادuser-09027071940
  جوادuser-09027071940

  اززمان به سررسیدن سفته سه سال گذشته ایا میشودمبلغ سفته رانقدکرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دادخواست مطالبه وجه بدهید.

 • آسو
  آسو

  سلام
  در صورتی که من حاضر به پذیرش زندان در ازای بدهی باشم و ثابت کنم به دادگاه که پول ندارم پس بدم،ولی خانوادم توانایی پرداخت داشته باشن، آیا طرفی که سفته من دستش هست میتونه از طریق خانوادم قانونی پول بگیره و با دادگاه فقط منرو طرح حساب می‌دونه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.

   خیر نمیتواند.

 • رضا رحیمی
  رضا رحیمی

  سلام من ۵۵۰ملیون ب شخصی پول دادم جهت سرمایه گذاری .ایشون تو کار بیدکویین و ارز دیجیتال و بورس بود الان ب من میگه ندارم صبر کن .پول نداره بده .من سفته دارم و قرارداد سرمایه گذاری .ایا میتونم زندان بندازمش

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، خیر موضوع شما حقوقی است و حبس ندارد.

 • زهره
  زهره

  سلام من بخاطر سفته یکی رو جلب کردم ولی بعد چندروز گفتن اعسار زده و ازادش کردن،ولی بعد دوهفته که جلسه دادگاه بود،اعسارش رد شد

  افرادی که اعسار میزنن بدون سند ازاد میشن یا باید یه سند یا ضمانت بزارن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، اگر ظرف ۳۰ روز از ابلاغ اجرائیه دعوی اعسار مطرح نمایند بدون ضامن یا سند آزاد می شوند.

 • زهره قلی زاده
  زهره قلی زاده

  سلام من یه سفته به مبلغ ۷۵تومن دارم و از محکوم علیه شکایت کردم و طرف رفته استشهاد درست کرده که اموالی نداره و نمیتونه پولو پرداخت کنه و درخواست تقسیطی کردن داده که برجی ۵۰۰تومن واریز کنه
  و من هم میدونم خودش چیزی نداره ولی اگه زندان باشه خانوادش (دخترش)میتونه پرداخت کنه
  حالا من سوالم اینه که چی بگم و چیکار کنم که قاضی لااقل یک سوم پولو بگه اول واریز کنه ااباقی رو با اقساطی بیشتر پرداخت کنه
  (این سفته بابت ماشینم بوده که فروختم و پولشو دادم به این اقا و قرار بوده بعد از دوهفته واسم ماشین بگیره و الا ۱۱ ماه گذشته

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در تقسیط هم پیش قسط تعیین می گردد ولی مقدار آن را بسته به توانایی مالی محکوم علیه قاضی تعیین می نماید.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان