جرم قتل

4.7/5 - (35 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

جرم قتل

قتل 

قتل رفتاری جنایی و خشن است به انگیزه آدم کشی ارادی وعمدی اشاره دارد که باعث می شود فردی ، فرد دیگر را به قتل برساند.جرم قتل یکی از جرایم خشونت آمیز است که در آن آسیب رساندن و صدمه وارد کردن با هدف نابودی جسمانی، تباه ساختن و از بین بردن فرد انجام می شود .قانونگذار در قانون مجازات اسلامی مصوب۱۳۹۲ جرم قتل را به سه گروه عمد، شبه عمد و خطای محض تقسیم نموده است.

جرم قتل

قتل عمد چیست

طبق ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ که تعریف قتل عمد در۴ بند و ۲ تبصره بیان شده است. بر اساس این ماده ۴ حالت برای قتل عمد می توان در نظر گرفت:
۱- شخص قصد کشتن مقتول را دارد اعم از اینکه فعل یا عمل مرتکب کشنده باشد یا نباشد که در این حالت صرف قصد کشتن مهم است و فعل شخص الف باید عرفا کشنده باشد یعنی تشخیص آن با عرف می باشد.
۲- شخص بدون قصد کشتن مجنی علیه( مقتول) فعل یا رفتاری را انجام دهد که عرفا کشنده یا مرگ آور است و منجر به قتل شود این نوع قتل در نزاع و دعوای خیابانی بسیار دیده می شود در این نوع قتل علم و آگاهی شخص (قاتل) نسبت به کشنده بودن عمل خود اهمیت دارد.
۳- مرتکب نه قصد کشتن دیگری دارد و نه رفتار و فعل او عرفا کشنده است اما چون مجنی علیه ( مقتول) دارای وضعیت خاص مثل بیماری ، پیری و.. یا هر وضعیت دیگرو یا به علت خاص مکانی یا زمانی است، به لحاظ عرفی کشنده و سبب قتل می شود.اصل بر عدم علم و آگاهی مرتکب به وضعیت خاص مجنی علیه است و باید ثابت شود که مرتکب وضعیت خاص مجنی علیه را می دانسته و انجام چنین عملی سبب مرگ او می شود در غیر اینصورت قتل واقع شده عمدی نیست.
۴- مرتکب قصد انجام جنایتی را دارد بدون اینکه فرد یا جمع معینی هدف او باشد در نهایت جنایت مقصود یا شبیه آن اتفاق بیفتد مثل بمب گذاری در اماکن عمومی.

مجازات قتل عمد

قانونگذار برای قتل عمد در ۴مورد ذکر شده دو نوع مجازات تعیین نموده است:

قصاص

اولین و شدیدترین مجازات برای قتل عمد قصاص است که طبق ماده ۳۸۱ قانون مجازات اسلامی مصوبه ۱۳۹۲ مجازات قتل عمدی در صورت تقاضای ولی دم و وجود سایر شرایط مقرر در قانون ، قصاص می گردد.

دیه

در صورت رضایت اولیای دم به جای قصاص دیه جایگزین می شود. طبق قانون دیه ظرف مدت یکسال قمری به اولیای دم پرداخت شود که علاوه برآن در صورت عدم قصاص ، به مجازات حبس ۳ تا الی ۱۰ سال محکوم می گردد.

جرم قتل شبه عمد

مطابق ماده ۲۹۱ قتل شبه عمد دارای سه حالت است:
۱- مرتکب قصد رفتاری را نسبت به مجنی علیه داشته ولی قصد جنایت واقع شده را نداشته باشد . این حالت مصداق معروف و بارز قتل غیرعمدی را بیان می کند. در جرایم عمدی رفتار مجرمانه باید منتهی به نتیجه (قتل) شود و مرتکب علاوه بر قصد رفتار مجرمانه، قصد حصول نتیجه (قاتل) را هم داشته باشد ولی اگر فقط قصد رفتار مجرمانه وجود داشته باشد، قتل غیرعمدی به حساب می آید .
۲- مرتکب نسبت به مقتول قصد کشتن او را داشته و نه رفتارش عرفاً کشنده بوده ولی نسبت به موضوع جهل داشته است. به عنوان مثال شخص الف قصد داشته رفتاری نسبت به حیوان یا شی انجام دهد بعداً خلاف آن معلوم می شود که اشتباه کرده و موضوع در حقیقت انسان بوده نه شی یا حیوان. مثل اینکه شکارچی به گمان اینکه سیاهی از دور، حیوان است به سوی آن شلیک کند اما معلوم شود که انسان است.
۳- شخص مرتکب تقصیر می شود و این تقصیر ممکن است در اثر بی احتیاطی- بی مبالاتی و عدم رعایت مقررات و عدم داشتن مهارت باشد ودراینجا شخص مرتکب نه قصد کشته را دارد و نه رفتارش عرفاً کشنده است. به عنوان مثال تصادفات رانندگی.
مجازات جرم قتل شبه عمد: بدلیل عمدی نبودن مجازات قصاص منتفی می شود مجازات قتل شبه عمد پرداخت دیه توسط خود مرتکب است علاوه بر پرداخت دیه مجازات حبس (در تصادفات رانندگی) محکوم می گردد.

 قتل توسط کودک ( خطای محض ) 

این نوع قتل در ماده ۲۹۲ ق.م اسلامی در ۳ بند تعریف شده است. این حالت در مواردی رخ می دهد که متهم قصد رفتار فیزیکی و نتیجه مجرمانه را ندارد.
۱- قتل در حال خواب یا بیهوشی
۲- قتل به وسیله صغیر و مجنون
۳- ارتکاب جرم در اثر اشتباه و خطاء شخص: مثل اینکه شخص تیری را به قصد شکار رها می کند اما به انسان اصابت می کند.
نکته) در حالت (۱) و (۳) مرتکب هر گاه آگاه و متوجه باشد که رفتار او نوعاً باعث جنایت بر دیگری می شود جرم قتل عمد محسوب می شود.

فرق جرم قتل شبه عمد با خطای محض

۱- در تقل خطای محض، خطا و اشتباه در فعل و رفتار و نتیجه ای که حاصل می شود صورت میگیرد یعنی شخص قصد رفتار کشنده و نتیجه مجرمانه (قتل) را ندارد.
اما در قتل شبه عمد، خطا در نتیجه رخ می دهد. به این معنی که شخص مرتکب قصد رفتار دارند ولی نسبت به مضوع جاهل است.
۲- در قتل شبه عمد، ریه توسط شخص (مرتکب) پرداخت می شود ولی در خطای محض دیه برعهده عاقله ی مرتکب می باشد.
مجازات قتل خطای محض: صرف پرداخت دیه توسط عاقله مرتکب به اولیاء دم می باشد که منظور از عاقله مرتکب خویشان مبنی که به ترتیب طبقاتی ارثی (پدر، پدر بزرگ، فرزند مشترک و برادر و عمو و دایی) می باشند.

نحوه طرح شکایت برای اتهام جرم قتل

ابتدا شاکی (اولیای دم مقتول) دعوا را در دادسرا محل وقوع جرم مطرح می نمایند بازپرس بعد از انجام تحقیقات لازم و تعقیب متهم پرونده قتل را به جریان می اندازد. پرونده به دادگاه ارجاع داده میشود که پس از بررسی های لازم در صورت محکوم شدن متهم به جرم قتل مجازات کیفری وی تعیین می شود. شاکی و متهم هر دو باید برای دفاع از خود در دادگاه وکیل داشته باشند. وکیل متخصص در امور کیفری توانایی ارائه مشاوره حقوقی به طرفین دعوا در خصوص قتل عمد، شبه عمد و خطای محض
به بهترین نحو ممکن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • امین
  امین

  سلام
  خسته نباشین به قتل رساندن فرد بیگانه خارجی که قاچاقی به ایران امده اند چه جرمی دارن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در خصوص قتل حکم موضوع هیچ فرقی مابین اتباع ایران و خارجی وجود ندارد

 • فرشید امیری
  فرشید امیری

  سلام زنم یک بار حدود ۶۰قرص خواب آور به من توسط آب خوراند ولی زنده ماندم چه حکمی دارد عمل زنم البته در کمال آرامش به این عمل دست زده بود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اینکه اتفاقی برای شما نیفتاده است جرمی صورت نگرفته است

 • ها‌د‌ی
  ها‌د‌ی

  سلام خسته نباشید. اگر مشتری کالا را با زور بخواهد ببرد به قیمت پایین و صاحب مغازه بگوید نمیدهم و مشتری پول کالا را ندهد و صاحب مغازه آن را به قتل برساند ، حکمش چیست ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مجازات قتل عمد در مورد او اجرا خواهد شد.

 • عزیز
  عزیز

  اگر یک ایرانی یه افغانی رو بکشد جرمش چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قتل عمد می باشد و مجازات آن اعدام است.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام بنده پارسال ۲۴ خرداد زایمان کردم و بچم به لطف ماماهای کاراموز و دانشجوی زایشگاه کشته شد الان بعد ۱ سال میخوام شکایت کنم آیا همچین چیزی ممکنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید شکایت خود را از فرد یا افراد مورد نظر خودتان ثبت نمایید چنانچه کمیسیون پزشکی قانونی این موضوع را تأیید کرد مجازات لازم انجام می شود.

 • ....
  ....

  من یه سوالی داشتم
  اگه یه کسی دو سه نفرو بکشه
  بعد خودکشی کنه حکمش چیه یعنی مثلا از خانوادش دیه میگیرن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر چنانچه قاتل خودکشی نماید پرونده بسته شده و امکان گرفتن دیه از ورثه وجود ندارد.

 • Mahtab
  Mahtab

  سلام خسته نباشید. بر اثر فحاشی, ۲فرد به کسی ک فحاشی کرده مورد ضرب و شتم قرارش دادن و فردی ک فحاشی کرده خونریزی مغزی کرده اگر خدایی که نکرده فوت کنن حکم این دو فرد چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   هر کدام به مجازات کاری که انجام داده اند محکوم می شوند.

 • محمد
  محمد

  سلام اگه به صورت خوراندن قرص های کشنده باشد مثلا توی غذا یا چیز خوراکی دادگاه متوجه آن می‌شود ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله اگر شاکی خصوصی داشته باشد که بتواند آن را پیگیری نماید و از طریق دادسرا و پزشکی قانونی اثبات نماید قتل عمد است.

 • یک رهگذر
  یک رهگذر

  با سلام و دعای خیر – خانواده همسرم مرا به شهرستان کشاندند و با دورویی و مکر و حیله مرا ترغیب کردند از درخت گردو بالا بروم درخت گردو خیلی خطرناک است و من نمی دانستم باری صدمات فراوانی دیدم چیزی نمانده بود قطع نخاع شوم حال می توانم از آنها شکایت کن آیا بعد از شکایت متعرض خانواده من نشوند چه تضمینی وجود دارد آیا به نتیجه می رسم البته بعید می دانم ممنون می شوم راهنمایی فرمایید – تشکر و سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چون رفتن شما بالای درخت گردو با اراده شخص خودتان بوده لذا امکان طرح شکایت وجود ندارد

 • نگین
  نگین

  سلام اگر چند نفر با همکاری هم یک نفر رو بکشن همه‌ اعدام میشن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بستگی به نحوه فعل مجرمانه دارد و قانوناً امکان صدور حکم قصاص برای چند نفر وجود دارد.

 • ماری
  ماری

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید اگر کسی به قصد کشتن گردن یک فرد رو فشار بده طوری که گردن کبود بشه. آیا میشه به دلیل ارتکاب به قتل از اون فرد خاطی شکایت کرد?

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر عنوان مجرمانه ضرب و جرح را دارد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر عنوان مجرمانه ضرب و جرح را دارد.

 • محمد
  محمد

  سلام خدا قوت
  در مواردی که قاتل بعد از عمل قتل متواری میشود در قانون جدید آیا قانون این حق را دارد که بستگان نزدیک قاتل را دستگیر کند تا قاتل خودش رو معرفی کند؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر جرم فقط در ارتباط با مجرم و متهم قابل رسیدگی است و لاغیر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر جرم فقط در ارتباط با مجرم و متهم قابل رسیدگی است و لاغیر

 • فاطمه
  فاطمه

  باسلام. در قتل، حتما باید صدمه به صورت فیزیکی وارد شود؟ یعنی کسی که با انتقال ویروس کرونا به دیگری باعث کشته شدن دیگری شود، قتل محسوب نمیشود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر قتل محسوب نمیشود

 • مینا
  مینا

  سلام . ببخشید اگر یک فرد ۱۷ ساله مرتکب قتل عمد شود مسئول پرداخت دیه بر عهده چه کسی است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرولی قهری داشته باشدبعهده ایشان است ودرغیراینصورت بعهده عاقله است

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام و عرض ادب
  اگر در قتل هم قصد و انگیزه قاتل وجود داشته باشد هم فعل و عمل کشنده اما به هر دلیلی ( خارج از اراده شخص ضارب ) منتج به قتل نشود در حکم قتل عمد است یا اقدام به قتل ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اقدام به قتل.

 • مسعود اسلامی
  مسعود اسلامی

  سلام پدر بنده که یک فرد پیر و از کار افتاده بود در سال ۹۷/۱۱کشتن به بخاطر پارتی و پول زیاد تا الان پیدا نشده تا نزدیک ۲۰روز پیش بله بنده هم چندین بار شروع قصد شد اولین بار همسایه سر کوچه ماشین وسط کوچه زده بود و آمدم با مو تور رد شوم آشنای همانها با ماشین بنده میان دو ماشین له کرد که باعث شکستن دست گوشی و البته رسیدن ماشین دیگری و نجات جان من شد دومین بار بعد از بستن آتل متأسفانه باز شد ۲نفر از هم کارتن خبر داشتن کجا میروم آنجا مرد افغانی با چاقو زده بودند گفتن توی محل ما اتفاق افتاده بود از پسر افقانستان که معلوم بود حول بود پرسیدم دروغ بود گرفتن محل ما زندگی میکنن که ان هم از کم سن ترین آنها پرسیدم دروغ بود خلافکار سنگین عرق بودنند خلاصه کاری کردن که کار ما به دیر وقت کشید گفتن سرد است بیا موتوری را در پیکان بار بگذاریم و برسانید اما آخرین نفر که از دوستان آنها آمد نمیدانم از دل سوزی یا چی گفت موتوری را بردار جان خود را تا جایی که میتوانی با سرعت فرار کن برادرانم رفتم پیش افسر پرونده جدید گفتن پرونده دادگاه است و ما هیچ کاری نمیتوانیم انجام دهیم البته چند شب قبل هم مسافری را رساندم دیر وقت بود گفت خاموش کن توی کوچه مرا ببر بردم اما ۲،نفر دیگر آماده رسیدن ما تا آمدیم خارج شدند از ترس جانم چاقو پیش خود گذاشته بودم که کسی که مسافر بود آن را فهمید یکی از انها میخواست بهم حمله کند از آنجا که مسافر متوجه چاقو بنده شده بود آن را گرفت و من را فراری داد الان مگر نباید قبل از پاک شدن دوربینها بیمارستان افسر پرونده فیلمها آنها مشخص و تشخیص چهره دهد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   پاسخ کامل و دقیق نیازمند بررسی کامل دلایل. مدارک و سوابق قضایی است. در صورت تمایل میتوانید از دفتر وقت مشاوره حضوری بگیرید تشریف بیاورید.

 • فاطمه فلاح
  فاطمه فلاح

  با سلام ببخشید اگر قتلی رخ دهد و نتوانیم از حیث عمد،شبه عمد،خطای محض مشخص کنیم ؟چه نوع قتلی است؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دادگاه رسیدگی میکند

 • یجادیسکینه
  یجادیسکینه

  سلام در قتل عمد چه مدت زمان میبرد تا قاضی حکم صادر کند در صورتیکه در اولیای دم صغیر هم باشد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در خصوص مدت رسیدگی قابل بیش بینی نیست با توجه به شرایط متفاوت میباشد

 • مطهره
  مطهره

  سلام وقت بخیر،ساعتی پیش در محل زندگی ما گفته شد که چند افغان(که قطعا تبعه کشور محسوب نمیشوند)با یک خانواده تقریبا پر جمعیت زد و خورد داشتن که گفته شده این افراد خارجی یک کودک رو به خاطر مزاحمت و مسخره شدنشون توسط اون کودک کتک زدن(که من نمیدونم تا چه حد ضرب و شتم بوده)الان این افراد که افغان هارو کتک زدن ممکنه مجازات بشن؟چون من شاهد دعوا و مشاجره بودم واقعا دلم میخواد اشد مجازات شامل حالشون بشه
  خیلی ممنون

 • کیومرث
  کیومرث

  باسلام وعرض ادب . ازکارشناس محترم تقاضای ارشاددارم که وقتی که هرفردی تحت هرعنوان اتهام باینکه ثبت ثنا دارد ولی هرگز ازطریق ثبت ثنا احضارنشده باشد ودرهیچ یک ازمراحل رسیدگی ازاغاز کلانتری ویا اداره اگاهی وحتی بازپرسی وکیل حضورنداشته است ایا این خلاف مقررات می باشد ودرصورت تخلف باید بکجا گزارش ویا شکایت نمود تا حقی ضایع نگردد . ممنون وسپاسگزارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرتخلفی درمرجع قضائی صورت گیرددادسرای انتطامی مرجع رسیدگی است.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان