وکیل حقوقی

4.7/5 - (10 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

وکیل حقوقی به مسائل خصوصی میان افراد یک جامعه با یکدیگر می‌پردازد. مسائلی نظیر معاملات و عقودی نظیر خرید و فروش و اجاره و رهن و قرض و ضمانت و وکالت، حقوق راجع به مالکیت خصوصی افراد نسبت به اموال ایشان، مطالبه‌ی ضرر و زیان افراد در نتیجه‌ی اعمال مضر افراد دیگر، حقوق حاکم بر ارث و وصیت و مسائلی از این دست. برای اطلاعات بیشتر درباره هر یک از این موارد میتوانید به صفحه ی مربوطه مراجعه کنید وهمچنین برای گرفتن وکیل حقوقی میتوانید همین حالا قرار ملاقات رزرو کنید.

وکیل حقوقی

نحوه محاسبه ارث چگونه است؟

ارث به دو صورت زیر محاسبه می شود :

 1. افرادی که تنها به فرض ارث می برند : بر اساس قانون، میزان سهم الارث هر یک از وراث در هر طبقه تعیین شده است و هر شخص به همین میزان ارث می برد که عبارتند از : مادر ، زوج ، زوجه
 2. افرادی که به فرض و به قرابت ارث می برند : ابتدا ارث افراد فرض بر تقسیم می شود اگر از اموال متوفی مالی باقی ماند به افراد صاحبان قرابت می دهند که عبارتند از : فرزند دختر و پسر متوفی ، خواهر و برادر متوفی و…

اوراق بهادار چیست ؟

اوراق بهادار، یک ابزار بدهی کوتاه ‌مدت است که توسط یک شرکت، معمولاً برای تأمین مالی و برآوردن تعهدات کوتاه‌ مدت منتشر می‌شود. ناشرین اوراق تجاری شامل شرکت‌های مختلف با انواع فعالیت‌های مالی، صنعتی و بازرگانی هستند که در جهت تأمین مالى نیازهاى مالى کوتاه مدت و فصلى خود و نیز سرمایه در گردش مورد نیاز دائمى، از انواع اوراق تجارى استفاده مى‌کنند. اوراق تجاری و بهادار عبارت است از: چک، سفته، برات، قبض و تضمین های بانکی فته و طلب و به عبارتی اسنادی است که اعتبار آنان از طریق قانون تعریف شده باشد.

تفاوت برات و چک در چیست ؟

در برات سه نفر شرکت می کنند ۱٫ محیل( برات کش) ، ۲٫ محال له( دارنده برات) ، ۳٫ محال علیه( پرداخت کننده وجه برات)اما در بعضی از مواقع صادرکننده برات همان برات گیر است که در این حالت برات بین دونفر رد و بدل می شود. درچک سه نفر شرکت می کنند : صادر کنندۀ چک، گیرندۀ چک و بانک  صادر کنندۀ چک باید وجه مورد نظر را نزد بانک سپرده باشد تا بتواند نسبت به صدور چک اقدام نماید اما این موضوع برای صدور برات مصداق ندارد و بدون این که وجهی موجود باشد می توان اقدام به صدور برات نمود و وجه آن را بعداً تأمین کرد

همچنین چک مطابق قانون نباید مدت دار باشد  ولی برات می تواند به صورت مدت دار صادر شود. چک وسیله اعتبار نیست بلکه وسیلۀ دریافت و پرداخت است و لذا در واقع، به جای پول نقد به کار می رود.

نحوه تکمیل سفته چگونه است ؟

مطالب که ضروری است در متن سفته نوشته شود در ماده۳۰۸ قانون تجارت بیان گردیده که از آن جمله عبارتند :

 • امضا یا مهر طلبکار
 • تاریخ تنظیم و تحریر سفته
 • مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف
 • گیرنده وجه یا به حواله کرد وی

وصول چک از طریق اجرای ثبت چگونه است ؟

چنانچه شخصی که دارنده چک است بخواهد از طریق اجرای ثبت نسبت به وصول وجه آن اقدام نماید. باید پس از سررسید تاریخ چک، آن را به بانک محال علیه برده و اقدام به برگشت (گواهی عدم پرداخت) نماید. پس از دریافت گواهی عدم پرداخت، دارنده چک یا وکیل حقوقی وی باید ضمن مراجعه به اجرای ثبت مربوطه از اصل چک و گواهی عدم پرداخت فتوکپی تهیه کند و فتوکپی را برابر اصل نماید و سپس تقاضانامه مخصوصی از اجرای ثبت دریافت نماید و دارنده چک نسبت به تکمیل آن فرم اقدام می نماید و اداره اجرا پس از دریافت مدارک ( اصل چک + گواهی عدم پرداخت آن ) تشکیل پرونده دهد.

آیا مهلت شکایت از کارفرما مشمول مرور زمان می شود؟

مهلت شكايت از كارفرمايان بابت مطالبه حقوق و مزاياي پرداخت نشده و همچنين بيمه معوقه، باتوجه به اینکه اينگونه دعاوي مشمول مرور زمان نمیشوند، هیچگونه محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، كارگر  و حتي بعد از فوت كارگر وراث قانوني وي ميتوانند با اخذ وکیل حقوقی عليه كارفرما اقامه دعوي نمايد .

آیا وصیت مازاد بر ثلث باطل است؟

طبق ماده ٨۴٣ قانون مدنی، وصيت به زياده بر ثلث تركه نافذ نيست, مگر با اجازه وراث و اگر بعضي از ورثه اجازه كند فقط نسبت به سهم او نافذ است. چنانچه وراث در زمان حیات موصی اجازه دهند کفایت می‌کند. بنابر ماده فوق، اگر وراث، وصیت بیش از ثلث را اجازه ندهند نسبت به مازاد ثلث، باطل است هرچند ورثه در زمان حیات موصی مالکیتی ندارد.

تکلیف وکالت بلاعزل بعد از فوت یکی از طرف ها چیست؟

طبق ماده ۶۷۹ قانون مدنی موکل می تواند هروقت بخواهد وکیل حقوقی را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل حقوقی  و یا عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد با مرگ هر یک از طرفین در وکالت بلاعزل هم بقای آن منتفی می شود. زیرا ، اولا بند۳ ماده ۶۷۸ به طور مطلق فوت یا جنون وکیل  حقوقی یا موکل را موجب انقضای وکالت می داند ثانیا مطابق ماده ۹۵۴ همین قانون به عنوان قاعده حکم بر همه عقود جایز ، فوت احد طرفین موجب انفساخ عقد جایز خواهد شد.

وقف به چند دسته تقسیم میشود؟

وقف، را به اعتبار موقوف علیهم و جهت وقف به عام و خاص تقسیم کرده اند:
وقف عام ، به موردی گفته میشود که مال بر جهات عمومی وقف شده است (مانند وقف بر مساجد و پل ها و قنوات و مدرسه ها) یا بر عنوان های عامی که مصداق آن غیر محصور است (مانند وقف بر فقراء و طلاب و یتیمان و دانشجویان و دانشمندان)
وقف خاص، در جایی است که وقف بر « اشخاص محصور معین» است: مانند وقف بر اولاد واقف یا فرزندان برادر او با کارگران کارخانه یا مزرعة معین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • علی غبیشاوی
  علی غبیشاوی

  با سلام وخسته نباشی یک حکم از دادسرای حقوقی از اجرای احکام حقوقی گرفتم که یک عدد لنج صیادی با مجوز ثبتی به نام بشه که فهمیدم طرف فوت کرده حالا با ید چه کار کنم ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   ادامه مراحل اجرای حکم به طرفیت وراث قابل پیگیری خواهد بود

 • هانیه
  هانیه

  سلام وقت بخیر
  پدربزرگم ازدواج مجدد کرد بعد تو سند ازدواج ۱۴ سکه و ی دونگ خونه قید شد
  پدربزرگم سال پیش فوت کردن و همسرش هم شهریور ماه فوت کردن بعد این خانم فرزندی ندارن پدرو مادرش هم فوت شده الان ارثی به خواهرش تعلق میگیره؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله .

 • اکبر راشدین
  اکبر راشدین

  سلام با شخصی دوستانه وارد ساختمان سازی شدیم بدون قرار داد و از روی اعتماد
  زمین از ایشان و هزینه ساخت با من

  بعد از اتمام ساختمان و فروش آن ، قرار شد هنگام ثبت سند ۴۵ میلیون تومان بدهد که این مبلغ فی‌مابین تقسیم شود
  تنهایی رفته پول را گرفته و بمن نمیده
  سند زمین بنام ایشان بود
  من شاهد چند نفر دارم آیا میتونم شکایت کنم ؟
  با چه عنوانی ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بر اساس واریزهای خود میتوانید اقدام کنید.

 • حسین ب
  حسین ب

  سلام
  بنده خودرویی را با وکالت بامدت ۳ماه فروختم ومبلغ رودریافت کردم پس‌از اتمام زمان وکالت هنوز تعویض پلاک انجام نداده ومتوجه شدم درزمان معامله قیمت بالاتربوده است آیا امکان فسخ معامله وجود دارد
  باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر مابه التفاوت دو قیمت بیش از یک پنجم باشد میتوانید ادعای غبن نمایید.

 • مهشید
  مهشید

  سلام من یه دایی دارم که تو زندان هستن و اونجا تحت درمان روانشناسن خالم بابت اینکه بتونن ارث ایشون رو مدیریت کنن وکالت گرفتن ازش و الان میخوان ارث رو به اسم خودشون (خالم ارث دایم رو به اسم خودش) بزنه میتونه این کارو کنه؟ چطوری جلوگیری کنیم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در صورتی که دایی شما نیاز به قیم دارد به دادستانی مراجعه کنید و تقاضای نصب قیم نمایید.

 • سپاس
  سپاس

  با سلام وعرض خسته نباشید..
  بنده یه خانه ۸۶ متری بمبلغ ۳۱۰ میلیون فروختم و پولش رو به عنوان امانت به کسی میخام بدم که باهاش کار کنه ماهی سود بده و هم در آخر پولم رو با افزایش بهم بگردونه..
  مبخام یه سند محکم که بتونم همه جوره ازش بگیرم
  چیه؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   میتوانید در قالب قرارداد مشارکت یا مضاربه تنظیم نمایید.

 • ترانه
  ترانه

  سلام وقتتون بخیر
  من در کارگاه سفال سازی به مدت ۹ ماه کار میکردم ولی بدون علت دیگه از من نخواستن که بیام به کارگاه، متاسفانه نه قردادی با من بسته بودن و نه بیمه ای برای من رد میشد. ولی هر ماه حقوق اداره ی کار به حسابم واریز میکردن.
  با توجه به این شرایط عدم قرارداد و عدم بیمه آیا میتونم به اداره ی کار شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. بله میتوانید.

 • سمیه
  سمیه

  در صورت تلبیس و فریبکاری مردبه اینکه معلول جسمی حرکتی و ذهنی است در هنگام ازدواج و توانبخشی میشود میتوان تمام مهریه را از پدر یا ولی اوگرفت.ضمنا فرزندی سه ساله دارم‌که نارس متولد شده و انحراف چشم هم دارد میتوانم حضانت دایم اورا بگیرم و اجازه ازدواج مجدد به من داده میشود.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر پدر زوج ضمانت مهریه رو کرده باشه یا تعهد داده قابل مطالبه از وی امکانپذیر خواهد بود

 • علی رحیمیان
  علی رحیمیان

  سلام من یه چک برگشتی دارم دردفترالکترونیک قضایی اقدام کردم کی پیام میاد واسه رفتن به حل اختلاف چه مدت زمان واسه پیام طول میکشد ازکجا باید پیگیری ادامه پرونده خودرابکنم ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام میتوانید از طریق سایت قسمت پیگیری دادخواست پیگیری نمایید.

 • فائزه
  فائزه

  سلام من دختری ۲۲سالمه و مجردم پدرمو چند ماه پیش از دست دادم ولی عموم که ادم خلافکارو قاچقچی هستش سهم ارث پدرمو نمیده بهمون چنتا خونه رو وکالتش ب نام پدرم بود رو فروخت ولی به وارثین نداد خونه ای که توش زندگی میکنه هم مال وارثین بوده ولی بنام خودش زده یه خونه پدری هم باید بفروشه سهم پدرمو بده که اینکارو نمیکنه هم چند سال پیش شناسنامه خاهرش ک فوت کرد فروخت ب افغانی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   به شما پیشنهاد می شود با در دست داشتن مدارک و مستندات حضورا از یک وکیل مشاوره اخذ نمایید.

 • شهرام
  شهرام

  با سلام میخواستم بپرسم در اجاره مغازه که برای یک سال اجاره داده میشود چطور بنویسیم که در پایان اجاره و هنگام تخلیه مستاجرادعای حق کسب و پیشه نکند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   از سال ۱۳۷۶ یعنی زمان تصویب قانون جدید روابط موجر و مستأجر ، حقی بام کسب و پیشه حذف گردید و دیگر مورد قبول قانونگذار نمی باشد و به جای آن حقی تحت عنوان سر قفلی به رسمیت شناخته شده است ، بنابراین در حال حاضر هنگام تنظیم اجاره نامه اماکن تجاری کافی است اشاره شود که این اجاره نامه واگذاری سرقفی و یا خرید سرقفلی تلقی نمی شود و این امر کافی است .

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان