وکالت بلاعزل

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

وکالت بلاعزل 

وکالت بلاعزل  مسئله ای است که بیشتر دادگاه ها با این موضوع سرو کار دارند و بایستی به معنای واقعی کلمه گفت و گو کنیم ابتدا کلیاتی را مطرح می کنیم : وکالت به مفهوم دادن نمایندگی است ، چیزی که در قانون مدنی از آن به نیابت یاد شده است نمایندگی بر پایه اعتماد داده می شود .وکالت عقدی است که شخصیت وکیل، علت عمده عقد است خواه وکالت در قرار دادها یا وکالت در دعاوی.

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل سندی است محضری و رسمی که از طریق دفترخانه اسناد رسمی توسط موکل به وکیل داده میشود که در کار مشخصه ای که خلاف مفهوم ماده ۱۰ قانون مدنی نباشد اختیارات واسعه و تمام و کمال را تا اجرای موضوعیت وکالت انجام دهد و عزل آن توسط موکل جایز نبوده لکن قانونگذار میگوید اگر فرضاً دلائل و مدارک و شواهدی کامل دلالت بر عدول از وکالتنامه وجود داشته باشد باید به دادگاه مراجعه و پس از اثبات حق رأی به ابطال وکالتنامه داده شود.

انواع وکالت بلاعزل

دو نوع وکالت وجود دارد یکی وکالت در امور خاص و تعیین شده و دیگری وکالت جامع . در وکالت اولیه یعنی انجام کار یا امری خاص دقیقاً حدود و ثغور اختیارات تعیین شده است. لکن در وکالت جامع از نوع بلاعزل وکیل میتواند در کلیه امور زندگی موکل خود وارد عمل و استیفای حق و پیگیری نماید و در این نوع وکالتنامه ها تا مادام که موکل زنده است. وکالت بقوت خود باقی است و در صورت فوت وکالتنامه اعتباری نخواهد داشت.

وکالت بلاعزل در طلاق

وکالت بلاعزل در طلاق معمولاً توسط یکی از زوجین به دیگری از طریق دفاتر اسناد رسمی داده میشود که راجع به طلاق خلعی ، رجعی، بائن، مبالات، حق حضانت اطفال، راجع به مهریه، نفقه، اجرت المثل و هر نوع مورد دیگری دارند یکی از طرفین بدون نیاز به حضور دیگری مبادرت به طلاق از طریق محاکم نماید و اینگونه وکالتنامه های بلاعزل قابلیت اجرائی در تمام مراحل را دارند.

وکالت بلاعزل در فروش ملک

اگر وکالت بلاعزلی به کسی داده شود و وکیل اقدام به فروش مورد وکالت ( اعم از ملک یا خودرو) نماید و مبالغی از فروش آن اموال دریافت کند اما در متن وکالتنامه در مورد مبلغ دریافتی از محل فروش مورد وکالت تنظیم نشده باشد موکل( شخصی که به دیگری وکالت داده) می تواند دعوی به طرفیت وکیل خود اقامه نماید و حساب دوران وکالت را اخذ نماید.

وکالت بلاعزل بعد از فوت

طبق ماده ۶۷۹ قانون مدنی موکل می تواند هروقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل و یا عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد با مرگ هر یک از طرفین در وکالت بلاعزل هم بقای آن منتفی می شود. زیرا ، اولا بند۳ ماده ۶۷۸ به طور مطلق فوت یا جنون وکیل یا موکل را موجب انقضای وکالت می داند ثانیا مطابق ماده ۹۵۴ همین قانون به عنوان قاعده حکم بر همه عقود جایز ، فوت احد طرفین موجب انفساخ عقد جایز خواهد شد. بدیهی است بلاعزل بودن وکالت و اسقاط حق عزل یا استعفاء ، ماهیت آن را تغییر نمی دهد و آن را به عقدی لازم تبدیل نخواهد کرد. صرفا موکل حق عزل وکیل را در مدت محدود یا نامحدود از خود ساقط نموده یا حق استعفای وکیل سلب شده است. ثالثا جوهر اذن و نیابت در وکالت در مرحله حدوث عقد وجود داشته ، در باقی آن هم مورد نیاز است و با فوت یکی از طرفین در نظام حقوقی ما نمی توان پذیرفت که کماکان اذن و نیابت باقی خواهد بود. بلکه ، اثر فوت هر یک از دو طرف ، انحلال عقد وکالت بلاعزل را در پی خواهد داشت .

وکالت بلاعزل در حضانت فرزند

اگرچه وکالت بلاعزل راجع به فرزندان از طرف یکی از زوجین به دیگری داده میشود . لکن طبق ماده ۱۰ قانون مدنی اگر قراردادهای خصوصی مغایر با قانون نباشند نافذ هستند بدین معنی که قانونگذار میگوید دختر تا ۹ سال قمری به بلوغ شرعی میرسد و حق انتخاب را با یکی از ابوین میتواند داشته باشد و پسر (اولاد ذکور) همین امتیازات در سنین ۱۵ سال قمری میرسد و در اینجاست که اگر تضادی بین وکالتنامه و حق انتخاب به وجود آید مرجع رسیدگی دادگاه خواهد بود.

3.9/5 - (46 امتیاز)

105 دیدگاه

 • الهه
  الهه

  سلام وقتتون بخیر ببخشید یه سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید?
  اگر زوج قبول کند که وکالت بلاعزل طلاق در عوض بخشش کامل مهریه بدهد و وکالتنامه توسط وکیل تنظیم شود ایا مرد میتواند در دادگاه حاضر شود و طلاق ندهد با وجود اینکهشرط توکیل به غیر داده؟ویا دادگاه میتواند این وکالتنامه رو قبول نکند؟
  راهی هست؟?

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   پاسخ کامل و دقیق نیازمند بررسی کامل دلایل. مدارک و سوابق قضایی است.

 • فریدون
  فریدون

  با سلام وخسته نباشید .من سال ۸۴املاکی راکه دارای سند رسمی واگذاری اصلاحات ارضی بود ازبرادرم خریداری وبا وکالت بلاعزل به خودم انتقال دادم .درجالیکه پدرم ۵سال قبلازاصلاحات ارضی فوت کرده است .پس از۱۰سال ایشان با خواهرانم متحدشد وخواهرانم بعنوان خواهان بدون ارائه کوچک ترین مدرک با تهیه یک استشها و اغوای دونفر بعنوان شاهد ،مدعی موروثی بودن املاک درخواست ابطال سند دادند.وبرادرم بعنوان خوانده ادعای آنهارا تائید وسندرسمی من باطل شد .برای من گرفتاریهای زیادی ایجادشده .ومقداری ازاملاک را هم فروخته ام .مبایعه نامه هم ندارم .آیا می توانم ازبرادرم غرامت بگیرم .لطفا راهنمایی فرمائید .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر با توجه به انتقال رسمی ملک به نام شما نباید این اتفاق می افتاد چنانچه مدارک در اختیارتان هست برای مشاوره حضوری تشریف بیاورید . برای اطلاعات بیشتر با دفتر مجموعه تماس حاصل نمائید.

 • عباس
  عباس

  زمین مسکونی در بافت فرسوده سه نفر مشاعا شریک هستند.
  یک نفر از شریکها بخشی از زمینش به دیگری می فروشد قبل از فروش، وکالت بلاعزل جهت همان بخش فروخته شده برای تفکیک افراز تجمیع میدهد، آیا وکالت نامه بلاعزل رسمی ، قابلیت اجرایی دارد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله وکالتنامه بلاعزل رسمی نسبت به مفاد وکالت قابلیت اقدام دارد.

 • felegarihedyeh@gmail.com
  felegarihedyeh@gmail.com

  سلام من ازهمسرم وکالت حضانت دارم حال میگه که بعدهفت سالگی بچه هارومیگیرم آیامیتونه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله می تواند چون حضانت هم حق است و هم تکلیف

 • حامد حسین زاده
  حامد حسین زاده

  سلام خسته نباشید
  بنده خودرو ای را فروخته ام و وکالت مادام العمر دادم ب خاسته خریدار ک وقت کافی برای تعویض پلاک داشته باشد ولی با گذشت نزدیک یک سال خریدار هیچ اقدامی نکرده،و چند بار زنگ زدم ک اقدام کند ولی متاسفانه انجام نمیدهد.الان باید چ کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   د رخواست فک پلاک طرح نمایید.

 • کسایی
  کسایی

  سلام میخواهم وکالتی در خصوص امور دادگاهی از بابت سند یک خانه انحصار و وراثتی به فرزندم بدهم چه نوع وکالتی باید بدهم و حدودا ان را چگونه مشخص کنم که فقط در خصوص امور کاری باشد و نه چیز دیگری ؟ایا حدود امور کاری مشخص شده باشه در وکالت نامه بعد از امور کاری سند به نام خودش بزنه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اولاً فرزند شما با وکالتنامه رسمی امور مربوط به دادگاه را نمی تواند پیگیری نماید و برای این کار باید به یک وکیل دادگستری وکالت بدهید. ثانیاً در خصوص حدود اختیارات وکالتنامه باید دقیقاً قید نمایید که وکیل چه اختیاراتی دارد و حق انجام چه اموری را دارد و در اینخصوص قبل از امضاء سند موضوع راکاملاً برای سردفتر تشریح نمایید.

 • افشین
  افشین

  سلام همسر من بدلیل بیماری امکان حضور در دفترخانه رسمی را ندارد چگونه می توانم وکالت بلاعزل برای فروش خانه بگیرم لطفاراهنمایی کنید؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بعضی از دفاتر اسناد رسمی با توجه به شرایط افراد می توانند به محل مراجعه نمایند

 • مجید
  مجید

  با عرض سلام خدمت شما وکلای عزیز و گرامی یه سوال داشتم برای اطلاعات عمومی اگر موکل به وکیل وکالت بلاعزل بدهد و وکیل خیانت کند و مال مورد وکالت بردارد یا جایی خرج کند ما دیگه دسترسی به اون مال نداریم دیگه چگونه می توانیم شخص محکوم کنیم و ایا مال از دست رفته زنده می شود ؟ با تشکر از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   هر وکیلی موظف به ارائه حساب دوران وکالت به موکل خود می باشد و چنانچه خیانت وکیل به دادگاه ثابت شود مجازات بر وی تحمیل میشود.

 • مجتبی دهدار
  مجتبی دهدار

  باسلام
  سال ۱۳۸۸ زمینی به متراژ ۲۱ هزارمترمربع (۸هزارمتر مسکونی و باغی و ۱۳ هزار متر تصرفی) به شخصی فروخته و وکالت نامه بلاعزلی بدلیل کم سوادی وراث تنظیم کردیم برای انجام امور اداری و …….
  حال متوجه شدیم که ارزش روز زمین خیلی بیشتر از
  اونچیزی بوده که دریافت کردیم.(حداقل متری ۵ هزار تومان بوده که به ما متری ۳۰۰ تومان باتوجه به پولی که گرفتیم داده شده).
  سوال بنده اینکه بعداز گذشت ۱۴ سال این مسله قابل پیگیری هست؟و از چه طریقی میشه پیگیری کرد؟(غبن افحش؟ عدم رعایت مصلحت موکل؟ شامل حال ما میشه؟
  ممنون میشم راهنمایی درستی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اوضاع و احوال و گذشت زمان به نظر نمی رسد که ادعای فسخ معامله به نتیجه ای برسد.

 • عسل
  عسل

  با عرض سلام وقت بخیر
  من یک سوال داشتم از خدمتتون ، من یک سال پیش یک خانه خریدم و از انجایی که در خارج از ایران زندگی می‌کنم به خواهرم وکالتی به مدت دو ساله دادم واسه انجام دادن کارهای سند خانه حالا سوال من اینه که ایشون می تواند از طریق این وکالت نامه خانه رو بفروشند ؟ و آیا من می‌توانم وکالت نامه رو زودتر از وقت معین شده باطل کنم ؟ ممنون میشم پاسخ بدهید .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بستگی به حدود اختیارات وکالت شما دارد و اگر وکالت بلاعزل نباشد می توانید وکالت خود را باطل نمایید.

 • امید ملکی
  امید ملکی

  سلام من وهمسرم بحثمان شدو او بدون اجازه من به خانه چدرش رفته چندین بار رفتم که برش گردونم ولی پدرش میگوید باید وکالت بلعزل به من و مادرش بدهی تا برگرده ایا میشود این وکالت را درخصوص این که اگر همسرم را کتک بزنم یا به خانواده اش توهین کنم و یا قطع رابطه کنم با خانواده اش به انها بدهم که اگر این موارد بود با اثبات این ها بتونن اقدام کنن از طریق وکالت

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   سوال شما نامفهوم می باشد در خصوص ترک منزل توسط همسرتان شما می توانید مبادرت به طرح دعوی الزام به تمکین زوجه نمایید که در صورت عدم تمکین ناشزه محسوب و نفقه به ایشان تعلق نمی گیرد. در خصوص وکالت اگرمنظور شما وکالت طلاق می باشد در صورت اعطای چنین وکالتی زن می تواند هر زمان که بخواهد بدون حضور شما با گرفتن وکیل دادگستری مبادرت به طرح طلاق توافقی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان