وکالت بلاعزل

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

وکالت بلاعزل 

وکالت بلاعزل  مسئله ای است که بیشتر دادگاه ها با این موضوع سرو کار دارند و بایستی به معنای واقعی کلمه گفت و گو کنیم ابتدا کلیاتی را مطرح می کنیم : وکالت به مفهوم دادن نمایندگی است ، چیزی که در قانون مدنی از آن به نیابت یاد شده است نمایندگی بر پایه اعتماد داده می شود .وکالت عقدی است که شخصیت وکیل، علت عمده عقد است خواه وکالت در قرار دادها یا وکالت در دعاوی.

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل سندی است محضری و رسمی که از طریق دفترخانه اسناد رسمی توسط موکل به وکیل داده میشود که در کار مشخصه ای که خلاف مفهوم ماده 10 قانون مدنی نباشد اختیارات واسعه و تمام و کمال را تا اجرای موضوعیت وکالت انجام دهد و عزل آن توسط موکل جایز نبوده لکن قانونگذار میگوید اگر فرضاً دلائل و مدارک و شواهدی کامل دلالت بر عدول از وکالتنامه وجود داشته باشد باید به دادگاه مراجعه و پس از اثبات حق رأی به ابطال وکالتنامه داده شود.

انواع وکالت بلاعزل

دو نوع وکالت وجود دارد یکی وکالت در امور خاص و تعیین شده و دیگری وکالت جامع . در وکالت اولیه یعنی انجام کار یا امری خاص دقیقاً حدود و ثغور اختیارات تعیین شده است. لکن در وکالت جامع از نوع بلاعزل وکیل میتواند در کلیه امور زندگی موکل خود وارد عمل و استیفای حق و پیگیری نماید و در این نوع وکالتنامه ها تا مادام که موکل زنده است. وکالت بقوت خود باقی است و در صورت فوت وکالتنامه اعتباری نخواهد داشت.

وکالت بلاعزل در طلاق

وکالت بلاعزل در طلاق معمولاً توسط یکی از زوجین به دیگری از طریق دفاتر اسناد رسمی داده میشود که راجع به طلاق خلعی ، رجعی، بائن، مبالات، حق حضانت اطفال، راجع به مهریه، نفقه، اجرت المثل و هر نوع مورد دیگری دارند یکی از طرفین بدون نیاز به حضور دیگری مبادرت به طلاق از طریق محاکم نماید و اینگونه وکالتنامه های بلاعزل قابلیت اجرائی در تمام مراحل را دارند.

وکالت بلاعزل در فروش ملک

وکالت بلاعزل در فروش ملک

اگر وکالتی بلاعزل به کسی داده شود و وکیل نسبت به فروش املاک و مستغلات موکل خود اقدام و وجوه دریافتی از معامله را در متن وکالتنامه بلاتکلیف بگذارد. در این راستا چنانچه قصد بر پرداخت ثمن معامله از راه فروش باشد صراحت ماده 338 قانون مدنی که میگوید تملیک عین باید به عوض معلوم باشد میتواند موکل حق خود را استیفاء کند.

وکالت بلاعزل بعد از فوت

طبق ماده 679 قانون مدنی موکل می تواند هروقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل و یا عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد با مرگ هر یک از طرفین در وکالت بلاعزل هم بقای آن منتفی می شود. زیرا ، اولا بند3 ماده 678 به طور مطلق فوت یا جنون وکیل یا موکل را موجب انقضای وکالت می داند ثانیا مطابق ماده 954 همین قانون به عنوان قاعده حکم بر همه عقود جایز ، فوت احد طرفین موجب انفساخ عقد جایز خواهد شد. بدیهی است بلاعزل بودن وکالت و اسقاط حق عزل یا استعفاء ، ماهیت آن را تغییر نمی دهد و آن را به عقدی لازم تبدیل نخواهد کرد. صرفا موکل حق عزل وکیل را در مدت محدود یا نامحدود از خود ساقط نموده یا حق استعفای وکیل سلب شده است. ثالثا جوهر اذن و نیابت در وکالت در مرحله حدوث عقد وجود داشته ، در باقی آن هم مورد نیاز است و با فوت یکی از طرفین در نظام حقوقی ما نمی توان پذیرفت که کماکان اذن و نیابت باقی خواهد بود. بلکه ، اثر فوت هر یک از دو طرف ، انحلال عقد وکالت بلاعزل را در پی خواهد داشت .

وکالت بلاعزل در حضانت فرزند

اگرچه وکالت بلاعزل راجع به فرزندان از طرف یکی از زوجین به دیگری داده میشود . لکن طبق ماده 10 قانون مدنی اگر قراردادهای خصوصی مغایر با قانون نباشند نافذ هستند بدین معنی که قانونگذار میگوید دختر تا 9 سال قمری به بلوغ شرعی میرسد و حق انتخاب را با یکی از ابوین میتواند داشته باشد و پسر (اولاد ذکور) همین امتیازات در سنین 15 سال قمری میرسد و در اینجاست که اگر تضادی بین وکالتنامه و حق انتخاب به وجود آید مرجع رسیدگی دادگاه خواهد بود.

4.5/5 - (36 امتیاز)

41 دیدگاه

 • سایه
  سایه

  سلام وقت بخیر ،آیا برای اینکه همسر سابقم حضانت فرزندم را به من تفویض کند من حتما باید حضور داشته باشم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر زوجه از زوج وکالت طلاق بگیرد و با ارجاع موضوع به وکیل دادگستری (یا به دفتر وکلا) می تواند با شرایط آسان تری مرحله مشاوره های طلاق را طی نماید.

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    بله
    اگر این امر را به دفتر ما بسپارید
    بدون نیاز به حضور زوجین در دادگاه و بدون نیاز به مشاوره انجام می شود

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    بله
    با شماره دفتر تماس بگیرید
    دفتر رهجویان عدالت این امر را بدون نیاز به مشاوره و بدون نیاز به حضور زوجین انجام می دهد

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    بله قابل پیگیری است
    با شماره دفتر تماس بگیرید

 • M
  M

  با سلام مادر من یکساله آلزایمر گرفته و توانایی انجام هیچ کاریش نداره. میخاستم ببینم برای وکالت یا قیومت یا محجوریت نمیدونم هر چیزی که مربوط به این موضوع میشه چه کاراهایی باید انجام داد. راستش برادرام نمیان هیچکدوم کمک کنن و از دور تماشا میکنن من تازه متاهل شدم خانومم و خواهرام فقط کارای تعویض و نظافت و… رو انجام میدن. مال زیادی نداره مادرم فقط برای کفن و دفنش پدر مرحومم چند تومنی گذاشتن که توی یه دفترچه هست که نمیدونم پیش چه کسی هست میخوام هر دارایی داره مادرم استعلام بگیرم ولی چون نمیتونم ببرمش جایی و توی جا هست و بعلت زخم بستر و مریضی هاش نمیشه بردش جایی. برادرهایم دور نشستن و دارن زور میگن من موندم و خانومم با مادرم. مادرم رو چشممون جا داره خانومم از مادر خودش بیشتر بهش رسیدگی میکنه. بدون هیچ حق و حقوقی… لطفا راهنماییم کنید که بتونم وکالتش رو بگیرم. دادگستری هم رفتم درخواست حجریت نوشتن ولی هنوز موقع قضاوت پرونده نرسیده. میخام راهنماییم کنید که موقع قضاوت بتونم موفق بشم. با سپاس فراوان

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما وضعیت مادر را به اداره سرپرستی اطلاع دهید تا برای ایشان قیم انتخاب شود و مسلماً حق و حقوق مادر حفظ می شود .

 • مرتضی
  مرتضی

  سلام آیا با وکالت بلاعزلی که شوهر داده زن دادخواست طلاق بده در صورتی که شوهر در جلسه دادگاه حاضر بشه و بگه راضی به طلاق نیستم دادگاه دادخواست طلاق را رد میکنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام واحترام :در صورت حضور زوج در دادگاه دادخواست طلاق رد می شود ,زیرا شما تنها وکیل هستید و خود موکل (زوج )در جسله حاضر است و نسبت به موضوع وکالت (طلاق )تصمیم می گیرد .

 • مریم
  مریم

  وکالت بلاعزل چطوری میشه فسخش کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   توافق طرفین یا حکم دادگاه

 • زهرا
  زهرا

  سلام خسته نباشید پسر ۱ ساله دارم.
  با همسرم‌ تفاهم ندارم.میخوام ازش جدا شم.
  از ترس اینکه پسرم را ازم نگیره اقدامی نمیکنم.
  چیکار کنم حضانتش را به طور کل خودم بر عهده بگیرم؟
  چه راهی داره.
  با بخشیدن نصف مهریه این کار شدنیه؟؟؟؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اینکه چگونه توافق کنید به هر دوی شما بستگی دارد و لیکن تا ۷ سال که حضانت با شماست و از ۷تا ۱۵ سالگی پدر می تواند حضانت را داشته باشد و بعد از ان زمان کودک مختار به انتخاب است .

 • سیدرسول
  سیدرسول

  باسلام همسربنده درسال ۱۳۹۶ ازبنده وکالت طلاق بلاعزل گرفت تا درعوضش نصف مهریه با حضانت دخترم رابه من بده و وقتی اون موقع من به دفتراسنادرسمی رسیدم دفتردارهمه چیز را خانومم گفته بو دبهش ایشان هم تایپ کرده بودن که بنده رسیدم چون سردرنمیاوردم ازمحتوای داخل برگه خوندم ولی اعتمادی که به خانومم داشتم امضا کردم الان که ایشان برای طلاق اقدام کردند بنده هم پیش چند تا وکیل رفتم که انهابه من گفتن حضانت رو داده ولی مهریه حتی یک سکه را نبخشیده میخواستم ببینم ایا راهی وجود داره که بنده بتونم یافسخ کنم وکالت را یا نصف مهریه را مجبورش کنم ببخشه باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام موضوع بذل مهریه در قبال وکالت در طلاق یک توافق شفاهی است که شما باید آن را اثبات نماید و اگر ادله ای در این خصوص دارید می توانید دعوای خود را در دادگه مطرح کنید .

 • ایرج دستگیری
  ایرج دستگیری

  جهت فروش سهام ؛ وکالت بلاعزل به شریکم را ؛به صورت رسمی و دریافت حق ثمن به ایشان دادم همچنین در وکالت نامه بدلیل عدم آگاهی اینجانب نوشته شد ضمن عقد خارج ؛ حق فسخ وکالت را ندارم؛ در حالی که هیچ بیع و قولنامه فروش سهام وجود ندارد؛ و در وکالتنامه حق مالکیت سهام را از خودم سلب نکرده ام؛ و وکیلم تا کنون هیچ اقدامی جهت فروش سهامم نکرده است؛ حال بعد از گذشت ۸ سال اینجانب قصد فروش سهامم را به شخصی دارم؛ وکیل اینجانب بعد آگاهی به من گفته است که من سهام شما را نه بصورت رسمی ؛ بلکه از طریق قولنامه ودفترخانه رسمی ؛ سهام شما را فروخته ام ؛ گفتم حالا که ادعا میکنی سهامم را فروخته ای ؛ چرا حق ثمن سهامم را پرداخت نمیکنی ؛ پاسخ میدهد ؛ با وکالت بلاعزل و اجازه دریافت حق ثمن ؛ شما هیچ مالکیتی نسبت به سهامتان ندارید که من حق ثمن را به شما بدهم. ۱- آیا اقدام فروش سهام از طریق قولنامه و دفاتر رسمی قانونی میباشد؟ ۲- آیا ایشان میتواند ثمن ؛ حق مالکیت سهامم را به من پرداخت نکند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وکیل باید حساب دوره تصدی خود را به موکل بدهد که یکی از این موارد ثمن معامله است دیگر اینکه وکالت عقد جایز و طی عقدی از عقود لازم نمی توان ذات عقد جایز را عوض کرده و لازم نمود شرط خلاف مقتضای ذات عقد است که باطل می باشد این بحث کاملا نظری است و بر طبق مصداق باید اظهار نظر کرد .

 • آیسو
  آیسو

  سلام من میخوام از همسرم جدابشم و گفتم مهریمومیبخشم درعوض بچموحضانتشوبمن بده قبول کرد گفت تودفترخونه وکالت بلاعزل میدم خواستم ببینم اینکارو انجام بدیم بعدش نمیتونه بزنه زیرش!؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حضانت هم حق است و هم تکلیف بنابراین ترجیحاً پرونده طلاق را مشترکاً با همسرتان دنبال کنید و در صورتجلسات دادگاه حقوق مالی تان را در قبال طلاق و حضانت فرزند به شوهرتان بذل نمائید مطلقاً سند ابرا امضا نکنید .

 • فاطیما
  فاطیما

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون از وقتی ک میگذارید..
  من ۲ ساله از همسرم جدا شدم و پسرم تا ۷ سالگی حضانتش با من است.در این مدت پدرش ن نفقه پرداخت کرده و نه ب طدر مرتب ملاقات داشته با پسرم مثلا هر ۶ ماه و هر چند ماه تلفنی.الان خودش تماس گرفته ک میخواد حضانتش بهم بده.خب ازونجایی ک حاضر شده با هر شرایطی حضانت مادام العمر ب من بده بدون حق ملاقات با پسرم سوالم اینه ک همچین چیزی شدنی هست؟و سوال دومم ک من در روند حضانت باید چیکار کنم که ب لحاط قانونی بتونم کارایی ک نماینده قانونی ینی مدر باید انجام بده رو خودم انجام بدم بدون اینک از مدرش درخواست کنم؟مثل ثبت نام مدرسه و پاسمورت و خروج از ایران و …. ایا با وکالت نامه بلاعزل این امکان هست؟ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.وکالتنامه کامل بلاعزل که تاسن۱۵سالگی فرزندتان بتوانیدکلیه امورولایت پدربرفرزندراباهمان وکالت انجام دهید.مشخصات شناسنامه ای فرزندتان وحکم دادگاه طلاقنامه رابه سردفتربدهیدوبه اوبگوییدکلیه امورولائی پدررادرآن پیش بینی کند.

 • پ. ا
  پ. ا

  با سلام. من حق حضانت دو پسر ۴ و ۹ ساله ام را دو سال پبش در قبال بخشیدن مهریه طی وکالتنامه به همسرم دادم. بنا به گفته پسر بزرگم این خانم با اقایی که قبل از طلاق ما خریدار منزل پدرش بود در رابطه هست و حتی گاهی پسر کوچکمان را با خود میبردو ایا بر این اسا س من میتوانم حضانت را پس بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   سلب حضانت با اثبات سوء رفتار و یا مشکلات اخلاقی میسر است ولیکن بار اثبات بر عهده شماست.

 • مرال
  مرال

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم وقتی مادرم به من وکالت بانکی داده ، پدرم‌میتونه دخالت بکنه در وکالت من؟یعنی بتونه حقی از وکالت منو داشته باشه
  بنده ۲۴ سالم هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیرمگراینکه شماباحق توکیل به غیربه اووکالت دهید.

 • Mary
  Mary

  سلام
  خانومی هستم ۵۰ ساله که دارای فرزند نیستم و ۸ ساله ازدواج کردم .دوستم کودک ۶ ماهه لز اقوام دورش معرفی کرده که مادرش بر اثرکرونا فوت شده و پدرش معتاد و راضی به واگذاری کودک به من هست .و ضمنا به دوستم وکالت سرپرستی داده و الان بچه در منزل دوستم است.برای اینکه من سرپرستی بچه رو به عهده بگیرم لازمه که بچه اول تحت سرپرستی بهزیستی دربیاد.برای اینکار دوستم باید بچه رو تحویل بهزیستی بده یا نیازی نیست فقط به بهریستی اطلاع بده کافیه؟و آیا لازمه که وکالتنامه رو ببره بهریستی یا نه؟ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله ابتدا باید درخواستتون رو به بهزیستی بدبد و حتما به اون نهاد اعلام کنید.

 • بهرامی
  بهرامی

  سلام،
  آیا زن بدون اجازه شوهرش میتونه وکالت فروش ملک سندی خود را به کسی بدهد؟ اگر این وکالت فروش بدون اجازه شوهر باشه قابل فسخ نیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   ارتباطی به شوهر ندارد و زن راجع به اموالش حق هر اقدامی را دارد.

 • محمدرضا اکبرشاهی
  محمدرضا اکبرشاهی

  سلام وقت بخیر
  وکالت بلاعزل طلاق دادم به همسرم ، یکبار اقدام کرد قاضی مجبورش کرد پس بگیره ، استرداد کرد ، حالا اگر خودم درخواست طلاق رجعی بدم ، وکالت‌نامه باطل میشه ؟سپاسگذارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   وکالتنامه باطل نمیشود ولی شما حق طرح دعوی دارید.

 • زهرا
  زهرا

  سلام همسر من وکالت بلاعزل برای حضانت فرزندان به من داده.ولی چون خودش کارمند دادگاه هستش میترسم که وکالت رو طوری تنظیم کرده باشه که بتونه زیرش بزنه.وکالت حضانت فرزندان چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بهتر است که وکالتنامه را حضورا به یک وکیل نشان دهید و مشاوره اخذ نمایید.

 • نیما۱۵
  نیما۱۵

  باسلام
  من میخوام یه وکالت بدون فسخ ملک انجام بدم ولی میگن چون چک برگشتی داری نمیشه یعنی چک از طریق مزایده گذاشتن ملک نقد میشه درسته؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   سوالتان مبهم است

 • حسن
  حسن

  با سلام به خانم وکالت کامل بلا عزل طلاق دادم اما خانم در استفاده از وکالت برای خودش وکیل گرفته و دادگاه بدوی و تجدید نظر با اینکه ما گفتیم پرونده ایراد شکلی دارد قبول نکردند ایا درستش این نبود که خانم باید در استفاده از وکالت برای شوهر وکیل میگرفت نه خودش پس به چه دلیل دادگاه قبول نکرده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   صرفا در صورتی وکالتنامه شما قابل استفاده است که همسرتون از جانب شما وکیل دادگستری به دادگاه معرفی کرده باشن و چنانچه غیر از این دادگاه رسیدگی کرده باشن مرتکب تخلف انتظامی شده و قابل پیگیری از طریق دادسرای انتظامی قضات میباشد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   صرفا در صورتی وکالتنامه شما قابل استفاده است که همسرتون از جانب شما وکیل دادگستری به دادگاه معرفی کرده باشن و چنانچه غیر از این دادگاه رسیدگی کرده باشن مرتکب تخلف انتظامی شده و قابل پیگیری از طریق دادسرای انتظامی قضات میباشد.

 • عسکری
  عسکری

  درود برشما
  یه سوال درمورد وکالت فروش داشتم.یه ملک رو من به کسی وکالت دادم و هیچ مبلغی هم دریافت نکردم الان هم سندش دست خودمه و حتی برای یک مشکل نزدیکانم خودم بعد اون وکالت سند رو بازداشت کردم.اون شخص هم بنا به دلایلی باهاش به مشکل خوردم .نمیاد استعفا بده.حالا باید چیکار کنم؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگروکالت بلاعزل است نمی توانیدوکیل راعزل کنید.وکیل طلق مفاد وکالت می توانداقدام نماید ضمنا مانعی برای اقدام‌ خودمالک نیست.

 • مریم
  مریم

  درود برشما من چند سال پیش یک وکالت جامع بلاعزل به یکی از دوستانم دادم که متاسفانه الان باهم به مشکل خوردیم برای ابطال از طریق دادگاه باید چه اقدامی انجام بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بهتر است کپی وکالتنامه را از دفترخانه اخذ و حضورا جهت مشاوره تشریف بیاورید.

 • رسول
  رسول

  سلام
  اینجانب دو سال قبل برای پیگیری و انجام کارهای شرکت به همسرم وکالت بلاعزل دادم ولی به دلایلی از هم جدا شدیم و پس از طلاق، از ایشان خواستم وکالتنامه را باطل کند که ایشان هر بار که با بهانه‌های مختلف مثل (وقت نکردم یا شهرستان هستم میام ابطال میکنم و…) بنده را سر کار می‌گذاشت ولی بالاخره دو روز پیش مقصود اصلی خود را از عدم ابطال بیان کرد و رسما از من باج‌خواهی کرد با توجه به شرایط پیش آمده بنده برای ابطال می‌بایستی چه کاری انجام بدم؟ در صورت نیاز به ارائه دادخواست و شکایت، ابطال وکالتنامه چقدر زمان‌بر خواهد بود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بستگی به مندرجات و اختیارات وکالتنامه دارد لذا نیاز به مراجعه و مشاوره حضوری می‌باشد.

 • سروش
  سروش

  سلام مادر همسرم وکالت بلاعظم از همسر دارد ایا میتواند با ان وکالت مهریه همسرم را ببخشید بدون حضور همسرم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر بستگی به حدود اختیارات در متن وکالتنامه مربوطه دارد

 • محمد
  محمد

  با سلام مادربزرگ (پدری)من ب مادرمدر مورد ارث وکالت بلاعزل داده بعد مادرم اقدام کردن منزل ب نام خودشون زدن.حالا خونه رو فروختن جای دیگه ی واحد خونه خریدن ایا بعد از مرگ مادر بزرگ عمو وعمه ها میتوانند از منزل جدید مادرم ادعای مال کنند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   خیر. به نظر نمی رسد بتوانند راجع به ملک جدید ادعایی طرح کنند.

 • كيميا
  كيميا

  سلام خسته نباشين
  همسر بنده سه دانگ از يك مغازه رو از دوستش خريده ولي به قيمت ارزون تر..چون دوست بودن و بهن اعتماد داشتن فقط بينشون وكالت فروش بلاعزل هست قولنامه ندارن ولي شاهد و فيش واريز داره الان با دوستش اختلاف داره و پول هم برنميگردونه و مغازه رو به كسي ديگه اي انتقال داده شكايت انتقال مال غير كرديم ولي از ما اثبات مالكيت خواستند..ما با اين شرايط ميتونيم مالكيتمون رو اثبات كنيم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله.دعوی الزام به تنظیم سندرسمی طرح نمائید.

 • فاطمه
  فاطمه

  با سلام و خسته نباشید من یه مادر مریض دارم پدرم فوت کردن برای انجام کار بازنشستگی پدرم برادرم ازما رم وکالت بلا عوض گرفته ولی برادرم نامردی کردن با کمک وکالت بیمه تأمین اجتماعی مادرم رو درست کردن امیلیون به مادرم میدن ۳ میلیون خودشون میخورن الان مادرم باید چکارکنه تا به حقش برسه مادرم بیمار وتوان راه رفتن نداره راهنمایی کنید ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بایداورراشخصآ به تامین اجتماعی ببرید.

 • محسن
  محسن

  سلام..وقت بخیر.من زمینی را خانواده ام ب من خط داده اند..همه امضا و اثر انگشت دارند.حالا طالب زمین شده اند .فقط یکی از برادران اسمی ک در خط نوشته شده با اسم شناسنامه اش فرق میکندک فوت شده.آیا میتواند این موضوع بر علیه من شود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   پیشنهاد بنده این است که طی جلسه حضوری و مشورت با وکیل متخصص در امور ملکی، سند عادی خود را ارایه کنید تا بررسی شود

 • محمد
  محمد

  سلام من وکالت بلاعزل و انتقال مال غیر منقول از پدرم داشتم اول با وکالت صلح عمری کردم به نفع خودم بعد که سندش امد با همون وکالت ضم منافع به عین کردم به نفع خودم الان وکیلش دعوی مطرح کرده که از وکالت نمیشود دوبار استفاده کرد و با استفاده اول اثرش از بین رفته ایا ادعای وکیلش درسته؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام باید حدود اختیارات وکالت بررسی شود. نیاز به مشاوره تلفنی و یا حضوری میباشد

 • آرمین زاهدی
  آرمین زاهدی

  سلام من یه خونه وکالتی خریدم بعد فروختم تو جابه جایی ها کارت قسط خونه که به اسم مالک اول بود را گم کرده ام چه اقدامی باید انجام بدم ممنون میشم جواب بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   کارت جدید بگیرید

 • سمیرارسولی آذر
  سمیرارسولی آذر

  سلام من وکالت بچه م رادادم به مادربزرگش الان میخوام وکالتشوخودم بگیرم الان بایدچیکارکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر منظورتان حضانت بچه است ، باید از دادگاه تقاضای سلب حضانت مطرح بفرمایید

 • لیلا
  لیلا

  سلام خسته نباشید دوتا برادر که زمان قدیم زمین های پدری رو تقسیم کردن و ۳ تا از خواهرا اون زمان به صورت لفظی گفتن که ما ارث نمیخواهیم این‌دوتا برادر برا زمین هاشون سند نگرفتن حالا بعد ۳۰ سال که دوتا برادر فوت کردن خانواده هاشون سر زمین ها دعوا دارن یکی از فرزندای برادر فوت شده رفته از یکی از خواهرا وکالت نامه گرفته که تو دادگاه اعلام کنه که ارث میخواد اونیکی خواهر ولی نمیخوادولی اون فرزند اصرار میکنه که به من وکالت نامه بده که برا تو هم ارث بگیرم الان برای اینکه از اون خواهرا به صورت رسمی وکالت بگیریم که ارث نمیخواد چیکار باید بکنیم و ینکه ۳۰ سال اون زمین ها تقسیم شدن و تو شهرستان همه میدونن زمین هابرا کیه قانوناا میتونن کاری کنن؟؟ یعنی شاهد دارن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   وراث مستحق سهم الارث خویش هستند و اینکه ادعایی ندارند مستلزم سند و دلیل است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   وراث مستحق سهم الارث خویش هستند و اینکه ادعایی ندارند مستلزم سند و دلیل است.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام من از مادر بزرگم وکالت بلاعزل دارم و یه خونه قولنامه محضر دارم و سند زده به نامم الان مدعی شده میگه خونم و پس بده خودش و فرزندانش آیا میتونه پس بگیره.بعد از یکسال و خورده ای الان ادعا کردن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   موضوعی که پرسیدید مشمول مرور زمان نخواهد بود و البته ادعای مدعی و دلایل ابرازی وی را دادگاه رسیدگی خواهد کرد.

 • رحا
  رحا

  سلام و درود
  سال ۸۹ ملکی را با معرفی یکی از املاکیها در البرز برای خرید برادر و دامادو پدر را برای خرید فرستادم (چون در شهرستان بودم) پول ملک رو کامل طبق آنچه در مبایعه نامه بوده همان زمان از شهرستان به حساب برادر ریختم.
  ولی برادر مبایعه نامه را بنام خود نوشته بود ، پس از مراجعه متوجه موضوع و پس از دو ماه سند بنام خودم انتقال داده شد. سپس در سال ۹۴ به درخواست برادر چون کارمند بانک بود برای دریافت وام سند ملک مجددا بنام ایشان شد ، پس‌از دو سال که وام نگرفت درخواست عودت کردم و سال ۹۷ ی وکالت بلاعزل فروش گرفتم
  البته هیچگونه مبایعه نامه‌اید این انتقالات بین ما رد و بدل نشده.
  بنا به اختلافی که پیدا کردیم بلافاصله سال ۹۹ ملک را بنام خود کردم ، حالا ایشان مدعی حساب دوران وکالت است.
  همه اطرافیان می‌دانند که ملک متعلق به بنده وتصرف
  من بوده است
  بخصوص همان املاکی و فروشنده حاضرند شهادت بدند که ملک از ابتدا برای من معامله شده ، و پرینت واریزی های من به حساب برادر کاملا با پرداخت به فروشنده که از طریق برادر پرداخت شده و حتی یکی از چک‌ها هم مربوط به بنده بوده مطابقت و همزمان است. در وکالت هم عبارت ( فروش وانتقال و مصالحه به هرکس و حتی به خود و به هر عقد و شرط و به هر قیمت…. حسب الاقرار موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل و ضم امین و ‌وکیل انجام مورد وکالت را تا پایان از خود سلب نمود ) آمده است،
  حالا آیا با وجود شهادت املاکی نویسنده مبایعه نامه و فروشنده مبنی بر اینکه ملک برای بنده معامله شده و سند های واریزی وجه درست در همان زمان در دو مرحله و با توجه عدم وجود مبایعه نامه در حالیکه سند ملک بنام خودم زده شده ، برای ارائه به دادگاه کفایت می‌کند. خواهشمند است با تجربه ای که دارید راهنمایی بفرمایید.ایا میتوانم مالکیت خود را اثبات نمایم . کمال سپاسگزاری را دارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. با ارائه ادله ابرازی که گفتید، میتوانید از خود دفاع کنید.

 • ا . رحمانی
  ا . رحمانی

  سلام وقت بخیر …
  من وکالت بلاعزل به خانمم دادم برای طلاق ولی با کلی فکر حالا میبینم که اشتباه کردم هیچ جوره نمیشه وکالت روفسخ کرد چون بچه داریم دوست ندارم آواره بشه..
  با این که مقصر خانممه و خیانت کرده بهم مدرک هم دارم ولی بخاطر بچم دوس دارم برگردم به زندگیم اگه کاری میشه کرد؟ لطفا راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر
   بلا عزل است

 • افشین صفری
  افشین صفری

  باسلام و خسته نباشید ، از طرف تعاونی مسکن ارتش زمینی به پدرم واگذارشده بود. چندماه پیش یک شخص زنک زد گفت من خریدار سوم هستم و از طرف پدر شما وکالت بلاعزل داریم ، یعنی تفویض وکالت از سوی وکیل اول به دوم ، و وکیل دوم به سوم و با قولنامه پیوستی ، اما هیچ قولنامه ای بین پدرشما و و وکیل اول نیست لطف کنید بیاید امضا بزنید ، پدر من هیچ گونه ملکی رو نفروختن و مادرم میگه یادمه پدرت چندین بار برای گرفتن مدارک اقدام کرده بود و گفتن که مدارک در هوانیروز آتش گرفته انشاله برای شما صادر میشه و زنگ میزنین تا اینکه پدر سال ۸۷ فوت میکنه ، سال ۹۶ یه اخطارهایی جهت اخذ پروانه و ساخت و ساز به پدرم البته به تعاونی مسکن می‌دهند و تعاونی مارو خبر دارنمیکنه ، سال ۹۶ همسایه های او زمین میگن ۲۰ ساله کسی صاحبش نبوده و سال ۹۶ یه شخص اومد شناژ ریخت که بسازه و دیگه ادامه نداده و گفته حیفم میاد کیلایی بسازم میخوام وام بگیرم و چندطبقه بسازم. یه مدرک پیدا کردم که سال ۹۶تعاونی مسکن به اون شخص به عنوان وکیل مع الواسطه پدرم عضو تعاونی مسکن تعهد میده در مهلت تعیین شده تا ۶ ماه آینده بسازم ،اگه نه مسکن شهرسازی زمین رو مصادره میکنه ، اون شخص امسال الزام به سند کرده از ما دادخواست داده. چراستل ۹۶ اقدام نکرده ، دوما امضا پدرم شبیه سازی هست، و به دفترخانه مراجعه کردم که دیدم اسم اون شخص اول تو دفترخانه سعید هست اما در قولنامه که به وکیل دوم داده حمید درج شده، و حتی قولنامه هاشون رقم دست کاری شده ، خریدار دوم جزء هیئت مدیره تعاونی بوده که به این نفر آخری وکالت داده ، که نام حمید رو نوشته ، لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پرسش مفهوم نیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پرسش مفهوم نیست

 • rose
  rose

  سلام من به همسرم وکالت بانکی دادم الان میترسم که مهریمم بخشیده باشه برام سواله؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با چنین وکالتی نمی تواند باعث بذل مهریه گردد

 • مینو رضایی
  مینو رضایی

  سلام.من ۵ سال پیش یه خونه خریدم با وام مسکن.اما چون قبلا وام مسکن گرفته بودم بهم نمیدادن مجبور شدم بنام یکی از دوستانم بگیرم که سند خونه متاسفانه بنامش شد..الان خونه داره تجمیع میشه..سند ملک که بنام دوستم بود رفته برای کارای شهرداری و املاک.من از دوستم یه وکالت بلاعزل و یه مبایعه نامه دستی دارم که ۳ تا شاهد امضاش کردن.الان میخوام بدونم دوستم میتونه خودش ملک و بفروشه یا نه…خیلی نگرانم.لطفا راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله

 • محمد
  محمد

  سلام . خونه خریدم که تو رهن بانکه . قولنامه تو بنگاه رو به نام یکی از فامیلام زدم . بعد از اینکه متوجه اشتباهم شدم . با فروشنده رفتم دفتر اسناد رسمی ی وکالت بلاعزل گرفتم . حالا میترسم با قولنامه ای که دست فامیلم هست برام دردسر درست کنه . حالا میخوام وام بانکی رو تسویه کنم که سند رو به نامم بزنم . به نظرتون بعد از اینکه سند رو به نامم زدم . قولنامه که تو بنگاه بسته شده و به نام من نیست جریانش چی میشه .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   قولنامه ای که گفتید بعنوان یک سند عادی، کماکان معتبر است.

 • محمد
  محمد

  سلام . خونه خریدم که تو رهن بانکه . قولنامه تو بنگاه رو به نام یکی از فامیلام زدم . بعد از اینکه متوجه اشتباهم شدم . با فروشنده رفتم دفتر اسناد رسمی ی وکالت بلاعزل گرفتم . حالا میترسم با قولنامه ای که دست فامیلم هست برام دردسر درست کنه . حالا میخوام وام بانکی رو تسویه کنم که سند رو به نامم بزنم . به نظرتون بعد از اینکه سند رو به نامم زدم . قولنامه که تو بنگاه بسته شده و به نام من نیست اون فامیلم میتونه با اون کاری کنه یا خیر .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   قولنامه ای که گفتید بعنوان یک سند عادی، کماکان معتبر است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   قولنامه ای که گفتید بعنوان یک سند عادی، کماکان معتبر است.

 • شریفی
  شریفی

  باسلام
  ببخشیدچن سال پیش برادرشوهرم وقتی پدرشون فوت می کنه امضای همه خاهروبرادراشو جعل کرده وسندخونه پدرشو به نام مادرش میزنه بعد اونو برمیداره میبره ثبت .ازمادرش امضامیگیره وسندرسمی بنام خودش میزنه فک کنم توی ثبت رشوه هم داده تاسندو بنامش بزنن
  بنظرتون چجوری میشه ثابت کرد که سندی که دردست ایشونه جعلی هستش؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، برای انتقال سند رسمی ملک متوفی ، توسط وراث به مادر، نیاز به حضور تمام ورثه در دفترخانه و امضا اسناد توسط ورثه می‌باشد ،، اگر ورثه ای مدعی شود که بدون حضور وی و امضا اسناد سهم وی منتقل شده ، میتواند به دفتر خانه مراجعه کند وبا اخذ رونوشت اسناد جعلی ، بر علیه اقدام کنندگان شکایت نماید

 • user-09121571683
  user-09121571683

  مجدد سوالم را تکرار میکنم
  اگر چنانچه مشخصات وکالت بلاعزل فروش ملک موجود باشد می‌شود اختیارات وکیل را توقیف کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرقابل عزل باشدبله

 • فاطمه
  فاطمه

  باسلام.همسرم خارجیست و ساکن خارج دخترم ۴ سال داره متولد ایران دارای پاسپورت و شناسنامه ایرانی بعد تولد ایشون و مصادف شدن با کورونا اول بار هست با دخترم می خواهیم برویم پیش همسرم ک خارج است آیا نیاز ب مجوز خروج برای دخترم دارم ؟چون حضانت و نگهداری از ایشون دارم بخاطر کارم در ایران .الان داریم میریم پیش شوهرم یا بهتر بگم خانه امان در خارج آیا ممانعتی هست برای خروج من و دخترم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله.رضایتنامه پدربایدباشد

 • شیدا
  شیدا

  سلام من برای ادامه تحصیل میخوام برم خارج از کشور و پسر ۱۳ ساله ام را هم میخوام ببرم
  آیا باید علاوه بر پاسپورت ، وکالت نامه محضری هم از همسرم داشته باشم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله

 • مهران
  مهران

  سلام.
  آیا وکلا دادگستری می‌توانند شرط کنند که در صورت عزل از جانب موکل مبلغی را تحت عنوان خسارت دریافت کنند
  (حق الوکاله به صورت درصدی تنظیم شده و معادل مبلغ ریالی آن ذکر نشده است)

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، ظاهراً اشکالی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان