وکالت بلاعزل

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }
وکیل حقوقی

وکالت بلاعزل 

وکالت بلاعزل  مسئله ای است که بیشتر دادگاه ها با این موضوع سرو کار دارند و بایستی به معنای واقعی کلمه گفت و گو کنیم ابتدا کلیاتی را مطرح می کنیم : وکالت به مفهوم دادن نمایندگی است ، چیزی که در قانون مدنی از آن به نیابت یاد شده است نمایندگی بر پایه اعتماد داده می شود .وکالت عقدی است که شخصیت وکیل، علت عمده عقد است خواه وکالت در قرار دادها یا وکالت در دعاوی.

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل سندی است محضری و رسمی که از طریق دفترخانه اسناد رسمی توسط موکل به وکیل داده میشود که در کار مشخصه ای که خلاف مفهوم ماده 10 قانون مدنی نباشد اختیارات واسعه و تمام و کمال را تا اجرای موضوعیت وکالت انجام دهد و عزل آن توسط موکل جایز نبوده لکن قانونگذار میگوید اگر فرضاً دلائل و مدارک و شواهدی کامل دلالت بر عدول از وکالتنامه وجود داشته باشد باید به دادگاه مراجعه و پس از اثبات حق رأی به ابطال وکالتنامه داده شود.

انواع وکالت بلاعزل

دو نوع وکالت وجود دارد یکی وکالت در امور خاص و تعیین شده و دیگری وکالت جامع . در وکالت اولیه یعنی انجام کار یا امری خاص دقیقاً حدود و ثغور اختیارات تعیین شده است. لکن در وکالت جامع از نوع بلاعزل وکیل میتواند در کلیه امور زندگی موکل خود وارد عمل و استیفای حق و پیگیری نماید و در این نوع وکالتنامه ها تا مادام که موکل زنده است. وکالت بقوت خود باقی است و در صورت فوت وکالتنامه اعتباری نخواهد داشت.

وکالت بلاعزل در طلاق

وکالت بلاعزل در طلاق معمولاً توسط یکی از زوجین به دیگری از طریق دفاتر اسناد رسمی داده میشود که راجع به طلاق خلعی ، رجعی، بائن، مبالات، حق حضانت اطفال، راجع به مهریه، نفقه، اجرت المثل و هر نوع مورد دیگری دارند یکی از طرفین بدون نیاز به حضور دیگری مبادرت به طلاق از طریق محاکم نماید و اینگونه وکالتنامه های بلاعزل قابلیت اجرائی در تمام مراحل را دارند.

وکالت بلاعزل در فروش ملک

اگر وکالتی بلاعزل به کسی داده شود و وکیل نسبت به فروش املاک و مستغلات موکل خود اقدام و وجوه دریافتی از معامله را در متن وکالتنامه بلاتکلیف بگذارد. در این راستا چنانچه قصد بر پرداخت ثمن معامله از راه فروش باشد صراحت ماده 338 قانون مدنی که میگوید تملیک عین باید به عوض معلوم باشد میتواند موکل حق خود را استیفاء کند.

وکالت بلاعزل بعد از فوت

طبق ماده 679 قانون مدنی موکل می تواند هروقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل و یا عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد با مرگ هر یک از طرفین در وکالت بلاعزل هم بقای آن منتفی می شود. زیرا ، اولا بند3 ماده 678 به طور مطلق فوت یا جنون وکیل یا موکل را موجب انقضای وکالت می داند ثانیا مطابق ماده 954 همین قانون به عنوان قاعده حکم بر همه عقود جایز ، فوت احد طرفین موجب انفساخ عقد جایز خواهد شد. بدیهی است بلاعزل بودن وکالت و اسقاط حق عزل یا استعفاء ، ماهیت آن را تغییر نمی دهد و آن را به عقدی لازم تبدیل نخواهد کرد. صرفا موکل حق عزل وکیل را در مدت محدود یا نامحدود از خود ساقط نموده یا حق استعفای وکیل سلب شده است. ثالثا جوهر اذن و نیابت در وکالت در مرحله حدوث عقد وجود داشته ، در باقی آن هم مورد نیاز است و با فوت یکی از طرفین در نظام حقوقی ما نمی توان پذیرفت که کماکان اذن و نیابت باقی خواهد بود. بلکه ، اثر فوت هر یک از دو طرف ، انحلال عقد وکالت بلاعزل را در پی خواهد داشت .

وکالت بلاعزل در حضانت فرزند

اگرچه وکالت بلاعزل راجع به فرزندان از طرف یکی از زوجین به دیگری داده میشود . لکن طبق ماده 10 قانون مدنی اگر قراردادهای خصوصی مغایر با قانون نباشند نافذ هستند بدین معنی که قانونگذار میگوید دختر تا 9 سال قمری به بلوغ شرعی میرسد و حق انتخاب را با یکی از ابوین میتواند داشته باشد و پسر (اولاد ذکور) همین امتیازات در سنین 15 سال قمری میرسد و در اینجاست که اگر تضادی بین وکالتنامه و حق انتخاب به وجود آید مرجع رسیدگی دادگاه خواهد بود.

10 دیدگاه

 • سایه
  سایه

  سلام وقت بخیر ،آیا برای اینکه همسر سابقم حضانت فرزندم را به من تفویض کند من حتما باید حضور داشته باشم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر زوجه از زوج وکالت طلاق بگیرد و با ارجاع موضوع به وکیل دادگستری (یا به دفتر وکلا) می تواند با شرایط آسان تری مرحله مشاوره های طلاق را طی نماید.

 • M
  M

  با سلام مادر من یکساله آلزایمر گرفته و توانایی انجام هیچ کاریش نداره. میخاستم ببینم برای وکالت یا قیومت یا محجوریت نمیدونم هر چیزی که مربوط به این موضوع میشه چه کاراهایی باید انجام داد. راستش برادرام نمیان هیچکدوم کمک کنن و از دور تماشا میکنن من تازه متاهل شدم خانومم و خواهرام فقط کارای تعویض و نظافت و… رو انجام میدن. مال زیادی نداره مادرم فقط برای کفن و دفنش پدر مرحومم چند تومنی گذاشتن که توی یه دفترچه هست که نمیدونم پیش چه کسی هست میخوام هر دارایی داره مادرم استعلام بگیرم ولی چون نمیتونم ببرمش جایی و توی جا هست و بعلت زخم بستر و مریضی هاش نمیشه بردش جایی. برادرهایم دور نشستن و دارن زور میگن من موندم و خانومم با مادرم. مادرم رو چشممون جا داره خانومم از مادر خودش بیشتر بهش رسیدگی میکنه. بدون هیچ حق و حقوقی… لطفا راهنماییم کنید که بتونم وکالتش رو بگیرم. دادگستری هم رفتم درخواست حجریت نوشتن ولی هنوز موقع قضاوت پرونده نرسیده. میخام راهنماییم کنید که موقع قضاوت بتونم موفق بشم. با سپاس فراوان

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما وضعیت مادر را به اداره سرپرستی اطلاع دهید تا برای ایشان قیم انتخاب شود و مسلماً حق و حقوق مادر حفظ می شود .

 • مرتضی
  مرتضی

  سلام آیا با وکالت بلاعزلی که شوهر داده زن دادخواست طلاق بده در صورتی که شوهر در جلسه دادگاه حاضر بشه و بگه راضی به طلاق نیستم دادگاه دادخواست طلاق را رد میکنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام واحترام :در صورت حضور زوج در دادگاه دادخواست طلاق رد می شود ,زیرا شما تنها وکیل هستید و خود موکل (زوج )در جسله حاضر است و نسبت به موضوع وکالت (طلاق )تصمیم می گیرد .

 • مریم
  مریم

  وکالت بلاعزل چطوری میشه فسخش کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   توافق طرفین یا حکم دادگاه

 • زهرا
  زهرا

  سلام خسته نباشید پسر ۱ ساله دارم.
  با همسرم‌ تفاهم ندارم.میخوام ازش جدا شم.
  از ترس اینکه پسرم را ازم نگیره اقدامی نمیکنم.
  چیکار کنم حضانتش را به طور کل خودم بر عهده بگیرم؟
  چه راهی داره.
  با بخشیدن نصف مهریه این کار شدنیه؟؟؟؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اینکه چگونه توافق کنید به هر دوی شما بستگی دارد و لیکن تا ۷ سال که حضانت با شماست و از ۷تا ۱۵ سالگی پدر می تواند حضانت را داشته باشد و بعد از ان زمان کودک مختار به انتخاب است .

 • سیدرسول
  سیدرسول

  باسلام همسربنده درسال ۱۳۹۶ ازبنده وکالت طلاق بلاعزل گرفت تا درعوضش نصف مهریه با حضانت دخترم رابه من بده و وقتی اون موقع من به دفتراسنادرسمی رسیدم دفتردارهمه چیز را خانومم گفته بو دبهش ایشان هم تایپ کرده بودن که بنده رسیدم چون سردرنمیاوردم ازمحتوای داخل برگه خوندم ولی اعتمادی که به خانومم داشتم امضا کردم الان که ایشان برای طلاق اقدام کردند بنده هم پیش چند تا وکیل رفتم که انهابه من گفتن حضانت رو داده ولی مهریه حتی یک سکه را نبخشیده میخواستم ببینم ایا راهی وجود داره که بنده بتونم یافسخ کنم وکالت را یا نصف مهریه را مجبورش کنم ببخشه باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام موضوع بذل مهریه در قبال وکالت در طلاق یک توافق شفاهی است که شما باید آن را اثبات نماید و اگر ادله ای در این خصوص دارید می توانید دعوای خود را در دادگه مطرح کنید .

 • ایرج دستگیری
  ایرج دستگیری

  جهت فروش سهام ؛ وکالت بلاعزل به شریکم را ؛به صورت رسمی و دریافت حق ثمن به ایشان دادم همچنین در وکالت نامه بدلیل عدم آگاهی اینجانب نوشته شد ضمن عقد خارج ؛ حق فسخ وکالت را ندارم؛ در حالی که هیچ بیع و قولنامه فروش سهام وجود ندارد؛ و در وکالتنامه حق مالکیت سهام را از خودم سلب نکرده ام؛ و وکیلم تا کنون هیچ اقدامی جهت فروش سهامم نکرده است؛ حال بعد از گذشت ۸ سال اینجانب قصد فروش سهامم را به شخصی دارم؛ وکیل اینجانب بعد آگاهی به من گفته است که من سهام شما را نه بصورت رسمی ؛ بلکه از طریق قولنامه ودفترخانه رسمی ؛ سهام شما را فروخته ام ؛ گفتم حالا که ادعا میکنی سهامم را فروخته ای ؛ چرا حق ثمن سهامم را پرداخت نمیکنی ؛ پاسخ میدهد ؛ با وکالت بلاعزل و اجازه دریافت حق ثمن ؛ شما هیچ مالکیتی نسبت به سهامتان ندارید که من حق ثمن را به شما بدهم. ۱- آیا اقدام فروش سهام از طریق قولنامه و دفاتر رسمی قانونی میباشد؟ ۲- آیا ایشان میتواند ثمن ؛ حق مالکیت سهامم را به من پرداخت نکند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وکیل باید حساب دوره تصدی خود را به موکل بدهد که یکی از این موارد ثمن معامله است دیگر اینکه وکالت عقد جایز و طی عقدی از عقود لازم نمی توان ذات عقد جایز را عوض کرده و لازم نمود شرط خلاف مقتضای ذات عقد است که باطل می باشد این بحث کاملا نظری است و بر طبق مصداق باید اظهار نظر کرد .

 • آیسو
  آیسو

  سلام من میخوام از همسرم جدابشم و گفتم مهریمومیبخشم درعوض بچموحضانتشوبمن بده قبول کرد گفت تودفترخونه وکالت بلاعزل میدم خواستم ببینم اینکارو انجام بدیم بعدش نمیتونه بزنه زیرش!؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حضانت هم حق است و هم تکلیف بنابراین ترجیحاً پرونده طلاق را مشترکاً با همسرتان دنبال کنید و در صورتجلسات دادگاه حقوق مالی تان را در قبال طلاق و حضانت فرزند به شوهرتان بذل نمائید مطلقاً سند ابرا امضا نکنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.