تغییر اسم در شناسنامه

وکیل حقوقی

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

تغییر نام

انتخاب نام مناسب از جمله حقوقی است که والدین در مقابل فرزند بر عهده دارند. در موارد متعددی افراد به علت راضی نبودن از نامی که توسط والدین‌شان برای آنان انتخاب شده است، نسبت به تغییر نام خود تمایل دارن و شرط خاصی نیاز ندارد و هرکس می تواند برای یکبار درخواست تغییر نام بدهد. بنابراین هر شخص می تواند برای یکبار نسبت به تغییر نام خود از طریق مراجعه به ادارة ثبت احوال محل صدور شناسنامه اقدام نماید. چنانچه به هر دلیل ادارة ثبت احوال مربوطه درخواست مزبور را نپذیرفت شخص می تواند با مراجعه به مراجع قضایی درخواست خود را مطرح و چنانچه نام جدید مورد درخواست از اسامی ممنوع نباشد دادگاه مربوطه رسیدگی و حکم بر محکومیت ادارة ثبت احوال صادر می نماید.

تغییر اسم در شناسنامه

دستور العمل تغییر اسم

تدوین دستورالعمل جدید تغییراسم در شناسنامه و تصویب آن در شورای عالی ثبت‌احوال اختیار تغییر نام نیز، همچون تغییر نام خانوادگی به سازمان ثبت احوال داده شده و فرایند رجوع به دادگاه برای تغییر نام و گردش قضایی برای این منظور کاملا حذف شده است.

هم‌اکنون تقاضای تغییر نام در کمیته ویژه‌ای با عنوان «کمیته نام» که در سازمان ثبت احوال تشکیل شده، رسیدگی می‌شود و در صورتی که مغایرتی با دستورالعمل تغییر نام وجود نداشته باشد، با آن موافقت می‌شود. رویه قبلی تغییر نام این گونه بود که فرد متقاضی باید دادخواست خود را به دادگاه تسلیم و با استفاده از وکیل، در دادگاه از خود دفاع می‌کرد در رویه قبلی، متقاضیان تغییر نام را دچار مشکل می‌کرد و حتی بعضا متقاضیان تغییر نام، ناچار می‌شدند که اظهارات خلاف واقع مطرح کنند تا موافقت دادگاه جلب شود.

 

شرایط تغییر اسم در شناسنامه

 اشخاص 18 سال به بالا.

افراد کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند.

پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال.

سرپرست قانونی ( قیم ، امین ، وصی ) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد

نکته: تغییر نام برای اولین بار باشد، نامی که درخواست تغییر آن داده می شود جزو اسامی مقدس نباشد و یا چنانچه نام مقدس است با نام مقدس دیگری تقاضای تغییر داده شود، همچنین جهت اثبات در دادگاه الزاماً نیاز به استشهادیه و حضور شهود در محضر دادگاه می باشد و نکته آخر اینکه شخص می تواند در محل سکونت خود نیز تقاضای خود را مطرح نماید هرچند اداره ثبت احوال مربوطه، در آن حوزه یا شهر واقع نشده باشد که در اینصورت مرجع رسیدگی یک نسخه از دادگاه و ضمائم را برای ادارة مربوطه (در هر نقطه از کشور) ارسال می نماید و اداره مزبور در فرجه مقرر نسبت به ارائه لایحه دفاعیه اقدام خواهد نمود.

 

شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

طبق ماده 997 قانون مدنی هر کس باید دارای نام خانوادگی باشد و بموجب ماده 40 قانون ثبت احوال تغییر نام خانوادگی اشخاص منحصرا” با تصویب سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود . هر یک از اشخاص زیر که دارای نام خانوادگی قابل تغییر باشند می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال محل اقامت نسبت به درخواست تغییر نام خانوادگی اقدام نمایند.
1 – اشخاص 18 سال به بالا .

2 – اشخاص کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند .

3 – پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال در صورتیکه نام خانوادگی پدر تغییر کرده باشد.

4 – قیم یا وصی برای اطفال تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد .

 

هزینه تغییر اسم در شناسنامه

هزینه تغییر اسم در شناسنامه جزو دعاوی غیرمالی محسوب می شود.

 

مدارک مورد نیاز برای تغییر اسم در شناسنامه

– ارائه اصل شناسنامه و دو برگ تصویر آن.

– تکمیل فرم درخواست تغییر نام.

– پرداخت هزینه  متعلقه طبق تعرفه جاری.

 

تغییر نام مذهبی در شناسنامه

غالباً چه رأساً از طریق ثبت احوال اقدام شود و چه از طریق مراجع قضایی، نسبت به تغییر اسامی مذهبی مخالفت می شود مگر نام جدید که مورد درخواست است نیز از اسامی مذهبی باشد و فراوانی آن نسبت به نام قبلی بیشتر باشد. مثلاً شخصی که نام او جعفر میباشد تقاضای تغییر نام به علی یا محمد می نماید ولی بلعکس آن امکان ندارد.

18 دیدگاه

 • محمد
  محمد

  عالی بود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سپاس

 • شکوفه
  شکوفه

  باسلام.نام فرزند من محمدمهدی است که البته قرار بود محمدماهان باشد ولی ثبت احوال با اختیار خودش و علی رغم میل قلبی مهدی را جایگزین کرده واکنون بعداز۱۵سال دوبارمراجعه کرده ایم ولی درخواست ما رد شده.واقعا ناراحتم که در کشوری زندگی میکنم که حق انتخاب نام فرزند خودم را ندارم.من عاشق امام زمان هستم همچنان که به پیامبراسلام ارادت دارم ولی دوست دارم نام فرزندم محمد ماهان باشد چه اشکالی دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام و احترام دوست عزیز شما برای تغییر نام فرزندتان باید دادخواست در دادگاه صالح مطرح نمایید .با دلایل کافی ,اداره ثبت احوال صلاحیت در تغییر نام ندارد .

 • فاطمه
  فاطمه

  باسلام و سپاس از توضیحات جامع تان
  باتوجه به قوانین گفته شده، پس عملا امکان تغییر نام از فاطمه به یک اسم کاملا معمولی مثل مریم یا بهاره وجود ندارد، درست است؟
  اگر راهی برای تغییر نام فاطمه وجود دارد، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام و احترام خدمت شما ,در صورتی که دلیل قانونی مبنی بر این ادعا دارید امکان تغییر نام وجود دارد .

 • یکی از اهل ایران
  یکی از اهل ایران

  عدالتتان عالیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سپاس

 • روح الله چهرقانی منتظر
  روح الله چهرقانی منتظر

  سلام خسته نباشید وقت به خیر .من میخوام اسم شناسنامه که روح الله میباشد رو به اسمی که همه میشناسن و شهرت دارم تغییر بدم به اسم سعید و میخوام جای پسوند و پیشوند نام خانوادگیم تغییر کنه آیا امکان دارد ممنون منتظر پاسخ شما هستم .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   امکان تغییر نام وجود دارد شما در محل زندگی خود می توانید دادخواستی به طرفیت اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود با موضوعیت تغییر نام به اسم دلخواه خود اقامه دعوی نموده و در صورت دریافت حکم لازم به ثبت احوال مراجعه نمایید و نسبت به تعویض شناسنامه اقدامات لازم را بنمایید در مورد قسمت دوم سوال تغییرنام خانوادگی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید فرم تغییر نام خانوادگی را دریافت نمایید نام های خانوادگی مورد نظر را در آن درج نمایید.

 • رقیه
  رقیه

  سلام من میخواستم اسم دخترم ک هشت ماهشه از هلنا ب هلن تغییر بدم ب راحتی میشه عوض کنم یا ن؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام و احترام امکان تغییر نام وجود دارد.

 • نسترن
  نسترن

  سلام من اسم شناسنامه امنه هست،ولی چون خواهرم اسمش نسرین منم همه به اسم نسترن صدا میزنن و ب این اسم میشناسن میتونم تغییر بدم عایا!??

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام و احترام در دعوی تغییر نام ,ملاک هایی مانند سن ,معنای نام ,دلایل محکمه پسند مد نظر است ,بنابراین دلیل شما کافی برای تغییر نام نیست بهتر است جهت مشاوره حضوری با دفتر هماهنگ کنید .

 • ندا
  ندا

  سلام و خسته نباشید
  اسم شناسنامه ای من خدیجه هست ولی خودم با اسم ندا بزرگ شدم و با این اسم شناخته شدم وبا اسم خدیجه خیلی غریب هستم امکان تغییر اسمم به ندا وجود داره؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنین????

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باتوجه به سوابق موجود در موسسه و آرای مشابه امکان تغییر نام شما توسط تیم حقوقی ما امکان پذیر می باشد.

 • بابک
  بابک

  سلام اسم من مجتبی هستش ولی با نام بابک شناخته میشم یکبارم اقدام کردم برای تغییر نام ولی ثبت احوال گفت باید نامه از دادگاه بیارید چون اسم اسلامی هستش دیگه بعلت مشغله پیگیر نشدم آیا الان هم نیاز به تایید دادگاه هست برای تغییر نام ? ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   در حال حاضر در رویه قضایی تغییر نام ائمه به نام یا لقب ائمه امکان پذیر است در غیر این صورت تغییر نام بعید به نظر می رسد البته در نهایت بستگی به نظر قاضی و کارشناس رسمی ثبت احوال دارد که در پرونده شما اظهار نظر می نماید .

 • امیر
  امیر

  سلام مننون میشم جوابم بدید.اسمم ابوطالب هست اسم پدربزرگم روماگزاشتن ولی خانواده ام امیرصدام میکنن امکانش هست.عوض کنم امیربزارم.؟بعدبایدازکجاشروع کنم برای تغییرنام مننون میشم راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله امکان تغییر نام شما از ابوطالب به امیر وجود دارد باید دادخواستی به طرفیت اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه بدهید و اقامه دعوی نمایید و در صورت دریافت حکم به ثبت احوال مراجعه و تفاضلی تعویض شناسنامه را بنمایید.

 • Donya
  Donya

  سلام خسته نباشید من اتباع هستم اسممو دوست ندارم باهاش میونه ایم ندارم میخوام تغیر اسم بدم بعد هیچ کس اون اسممو صدا نمیکنه از بچگی دنیا صدام میکردن میتونم عوضش کنم شرایطش هست ؟میشه بگید چ جوریه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله. امکان تغییر نام برای شما وجود دارد. باید دادخواست تغییر نام را به همراه استشهادیه به دادگاه محل اقامتتون تقدیم کنید.

 • mkhalili
  mkhalili

  سلام اسم من مهدیه هست میخوام بزارم مها چون همه تقریبا منو با این اسم میشناسن
  امکان پذیر هس یا کار طولانیی هس؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با توجه به اینکه نام شما در زمره اسامی که در ماده ۲۰ قانون ثبت احوال نمی باشد امکان تغییر نام وجود ندارد

 • E...Dna
  E...Dna

  سلام من اسمم توی شناسنام حنانه هستش ولی از بچگی همه منو ادنا صدا میزدن میخاستم بدونم میشه اسم شناسنامه رو هم به همین اسم تغیر بدم؟؟؟اخه این دوگانگی اسم همیشه برام مشکل ساز بوده وحدود هزینش چقدر میشه؟؟و مدارکم بازگردانی میشه؟؟؟دیپلم و کارت ملی و ….

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ابتدابایدبه اداره ثبت احوال محل صدورشناسنامه مراجعه نمائیدوببینیدنام درخواستی شماجزاسامی قابل تغییراست یاخیر.درصورت مثبت بودن پاسخ بایددعوی بطرفیت اداره ثبت احوال طرح شودتابرابرحکم دادگاه نام شماتغییریابد.باحکم صادره بایدابتداشناسنامه خودرااصلاح کرده وبه هریک مراجع صادرکننده مدارک مراجعه وطبق اصلاحی شناسنامه درخواست اصلاح مدرک مربوطه رانمائید.

 • تنها
  تنها

  سلام . اسم من صدیقه است . میتونم اسمم رو به سپیده یا سحر تعییر بدم؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ابتدابه اداره ثبت احوال محل صدورشناسنامه مراجعه کنید.اگرازنظرلیست اسامی ابلاغ شده به آن اداره مشکلی نبوددعوی تغییرنام علیه اداره ثبت احوال طرح نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.