الزام به تمکین

4/5 - (7 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

 الزام به تمکین

تمکین در لغت به معنای اطاعت و فرمانبرداری است اما در حقوق به معنای انجام وظایف است که طبق قانون و شرع بر عهده زن می باشد تمکین دو نوع است :تمکین عام و تمکین خاص.
تمکین عام عبارت از آنچه که وظائف زنان در تشیید مبانی زندگی و خانوادگی و جزو کارهای روزمره زوجه است که مطابق با عرف جامعه باید انجام شود رتق و فتق امور . تمکین خاص روابط زناشوئی و هم بستری و جنسی بین زن و مرد به حسب متعارف است. در صورتیکه زن تمکین نکند مستحق نفقه نمی شود اما اگر عدم تمکین وی و ادامه زندگی مواجهه با مخاطراتی باشد تا رفع آن مخاطرات و اثبات آنان قابلیت دریافت نفقه را خواهد داشت. اگر در دوران عقد باشند، در صورتیکه مرد منزل مستقلی را فراهم کرده باشد که تمامی تمهیدات متناسب زندگی اعم از لوازم- مسکن- پوشاک و خوراک و غیره و ضروریات زندگی آن هم طبق ملائت (زوج) تهیه کند و اگر شرط دیگری قبل از عقد وجود نداشته باشد و زن از تمکین خودداری کند در این صورت دیگر نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت ،مرد میتواند الزام به تمکین را از دادگاه بخواهد.

هم چنین در ازدواج موقت با توجه به شرایط مقرر در ضمن عقد بین طرفین زوج می تواند تقاضای تمکین زوجه را بنماید.

آیا ارائه دادخواست الزام به تمکین باعث اثبات عدم تمکین زن خواهد شد؟
اگر زن برای چند ماه منزل را ترک کند آیا نفقه به او تعلق می گیرد؟
اگر زن تمکین نکند چه حقوقی به او تعلق نمی گیرد؟
اگر مردی زن را از خانه بیرون کند، به زن نفقه تعلق می گیرد؟
در صورتی که زن در حال استفاده از حق حبس خود است، نفقه به او تعلق می گیرد؟

الزام به تمکین زوجه

الزام به تمکین زوجه که در دادخواست توسط زوج تحریر و تقدیم دادگاه میشود عبارت است از: سرپیچی یا خارج شدن زوجه از منزل و خودداری از وظائف زناشوئی است که زوج برحسب مورد میتواند الزام را از دادگاه بخواهد و در صورت امتناع زن از ایفای وظائف به حکم دادگاه ناشزه شناخته شده و نفقه با بازگشت و تمکین به زوج تعلق میگیرد.

نمونه دادخواست الزام به تمکین

نمونه دادخواست الزام به تمکین همان دادخواستهای چاپی است که توسط قوه قضائیه نمونه های آن در اختیار دادگاههای عمومی حقوقی قرارداده شده است و در ستون خواسته الزام زوجه به تمکین نوشته می شود.

لایحه دفاعیه الزام به تمکین

زوجه در دفاع از دعوی الزام به تمکین می تواند طی لایحه ای دلایل شرعی و قانونی دائر بر عدم تمکین خود را مطرح نماید، از جمله دفاعیات زوجه می تواند این باشد که بودن وی با شوهر در یک منزل ممکن است مُتَضَمّن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد. همچنین زن طی دادخواست جداگانه ای می تواند ادعای تهیه مسکن علی حده را برعلیه شوهر مطرح نماید.

الزام به تمکین و ازدواج

الزام به تمکین و ازدواج مجدد آن است که اگر زن تا مدت شش ماه تمکین عام و خاص نداشته باشد و دادگاه حکم تمکین و اجرائیه را صادر و کماکان زوجه امتناع نماید حسب تقاضای و تقدیم دادخواست مرد دادگاه با بررسی شرایط زوج، وی را مُخیّر می سازد که ازدواج بعدی را انجام دهد.

مزایای الزام به تمکین توسط وکیل 

الزام به تمکین توسط وکیل همان عبارات و مواردی را دارد که موکل هم خود میتواند آنان را با طرح دادخواست تمکین دنبال کند. لکن آنچه که تفاوت جریان است آن است که وکلا که دارای تجربه و متبحّر و اشراف به قوانین را دارند قادرند با استفاده از راهکارهای قانونی و عندالاقتضاء بدون حضور موکل خود درخواست تمکین یا حکم نشوز را از دادگاه دریافت نمایند و در صورتیکه زوجه عذر و یا ادعایی را مطرح نماید، پاسخ قانونی مناسب ارائه شود.

 

سوالات متداول:

۱٫ارائه دادخواست الزام به تمکین باعث اثبات عدم تمکین زن خواهد شد؟

صرف ارائه دادخواست موجب اثبات عدم تمکین وناشزه بودن زن نمی شود و اگر زن اثبات نماید که تمکین قانونی داشته یا شرایط تمکین فراهم نبوده یا عذر قانونی موجهی داشته دعوی خواهان رد می شود.

۲٫اگر زن برای چند ماه منزل را ترک کند آیا نفقه به او تعلق می گیرد؟

اگر بدون عذر موجه منزل شوهر را ترک کند مستحق دریافت نفقه نمی شود. ولی اگر عذری موجه و قابل اثبات داشته باشد مستحق نفقه تا رفع مشکل است.

۳٫اگر زن تمکین نکند چه حقوقی به او تعلق نمی گیرد؟

اگر زن تمکین نکند و تمکین وی برخلاف حق و قانون و عرف باشد مستحق نفقه نخواهد شد.

۴٫اگر مردی زن را از خانه بیرون کند، به زن نفقه تعلق می گیرد؟

اگر مردی زن را از خانه بیرون کند . زن مستحق دریافت نفقه خواهد شد و میتواند بدواً چنانچه سابقه قبلی نداشته باشد به دادسرا شکایت کیفری بدهد

۵٫در صورتی که زن در حال استفاده از حق حبس خود است، نفقه به او تعلق می گیرد؟

بلی حق حبس زمانی به زوجه تعلق میگیرد که عقد رسمی صورت گرفته باشد و کماکان وی باکره باشد و طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مطالبه مهریه نماید. هم زمان هم به استناد ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی میتواند از حق حبس استفاده کند و تا مادام که مهریه به او داده نشود از رفتن به خانه زوج خودداری کند وی میتواند نفقه را دریافت نماید

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • محمد
  محمد

  سلام .من و همسرم در سال ۹۳ ازدواج کردیم و تا سال ۹۷ با هم زندگی خوب و عالی داشتیم بعد از اخراج اون از محل کارش یه چند وقتی به شهرستان خانه پدرش رفت و مدام با هم دعوا تلفنی داشتیم تا اینکه به خاطر یه حرف کوچیک تا چندین ماه با هم حرف نزدیم و بعد از حدود ۷ماه بعد با پا در میانی برگشت ولی بعد از ۳ ماه رفت این بار که حدود ۱۰ماه پیش بود تمام وسایل خونه سند خونه و حتی لباس های من همه رو با خودش برده و حاظر به زندگی نیست و ادعا میکنه که خونه که سندش به نام من هستش برای اونه من الان ۱۰ماه که حتی یه پتو از خودم ندارم که بپوشم خواستم ببینم از نظر شما قضات و وکلای خوب چه کاری میتونم بکنم از کجا باید شروع کنم پیشاپیش از پاسخ های شما تشکر و قدر دانی میکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شمامی توانیددعوی الزام به تمکین طرح کنیدتادرمقابل مطالبه نفقه ایشان دفاع داشته باشید.درماهیت امرهم اگرقصدایشان طلاق است نسبت به مسائل مالی فی مابین به توافق رسیده ومشترکآدادخواست طلاق بدهید.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان