طلاق از طرف مرد

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

طلاق از طرف مرد بر اساس ماده 1133 قانون مدنی که مرد می تواند هر وقت بخواهد زن خود را طلاق بدهد، بنابراین حق طلاق با مرد است و صحت آن احتیاج به موافقت زن ندارد اگر زن راضی به طلاق نباشد مرد از قاعده همان ماده 1133 میتواند استفاده کند و با نظر مشاور رأی طلاق سرانجام صادر خواهد شد و اگر چه صراحت ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق را به مرد داده است ولی میتواند شرایطی که قبلاً در عقدنامه تعیین شده در صورت عدم ایفاء به آن شرایط توسط زن از ارکان اثبات ادعا برای طلاق باشد. اگر قبل از ازدواج زن دارای بیماری پنهانی باشد که اساس و پایه زندگی را متزلزل کند و آن مرض از طرف مرد پنهان شده باشد بعنوان فریب در ازدواج طلاق صادر خواهد شد. لکن اگر بعد از وقوع عقد مواردی پیش آید که در کوران زناشوئی باشد دادگاه آن را مورد پذیرش قرار نمیدهد اما ماده 1133 قانون مدنی کماکان پابرجاست.  برای طلاق نیاز به تشریفات خاص ندارد جز اینکه صیغه طلاق باید در حضور لااقل دو نفر مرد عادل که صیغه طلاق را بشنوند جاری شود. طلاق از طرف مرد حتماً نیاز به جلسه دادرسی- مشاوره و حضور در دادگاه دارد. اگر وکیل نداشته باشد. درخواست طلاق از طرف مرد توسط وکلای ره جویان عدالت نهایتاً ظرف شش ماه انجام می شود.

طلاق از طرف مرد

مراحل و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد

هرگاه زوج بخواهد زن خود را طلاق بدهد طلاق از طرف مرد، ابتدا باید دادخواستی (دادخواست طلاق همان دادخواست معمولی است که برای کلیه دعاوی حقوقی و خانواده به کار میرود) مبنی بر درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به طرفیت زوجه تنظیم نماید و به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در تهران و مراکز استانها و در سایر نقاط کشور به دادگاه های خانواده ذیصلاح مراجعه نماید و ضمن ثبت دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی و دریافت ابلاغ تعیین مجتمع قضایی و شعبه و کلاسه پرونده، به شعبه مربوطه مراجعه نماید و بعد از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و تعیین تکلیف نسبت به مطالبات مالی زن، گواهی عدم امکان سازش را دریافت نماید. که اعتبار این گواهی مدت 3 ماه از تاریخ قطعیت آن می باشد و با مراجعه به هر یک از دفاتر رسمی طلاق، نسبت به اجرای صیغه طلاق ظرف مهلت 3 ماه مذکور اقدام نماید، در صورت انقضاء مدت 6 ماه ، گواهی مربوطه از اعتبار ساقط می گردد.

اجرای صیغه طلاق مطابق با تبصره 3 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق موکول به تأدیه حقوق شرعی و قانونی زوجه (اعم از مهریه، نفقه، جهیزیه و غیر آن) بصورت نقد می باشد مگر در طلاق خلع یا مبارات (در حد آنچه بذل شده) و یا رضایت زوجه و یا صدور حکم قطعی اعسار شوهر از پرداخت حقوق فوق الذکر.
( شرایط طلاق در ماده 1133 قانون مدنی چنین تعریف شده که مرد هروقت که بخواهد می تواند زن خود را طلاق بدهد. البته بعد از پرداختن کلیه حق و حقوق مالی زوجه. اگر بعد از طلاق از طرف مرد همسر آینده اش در ثبت احوال رضایت بدهد میتواند نام همسر سابق حذف شود.)

طلاق از طرف مرد به صورت غیابی

طلاق از طرف مرد به صورت غیابی همان تشریفات را لازم دارد و باید ثابت کند که زن به هیچ وجه آدرس وی شناسائی نشده و با روزنامه محلی یا کثیرالانتشار آگهی داده شود و سپس رأی غیابی با حق واخواهی و تجدیدنظر و فرجام خواهی در مهلت قانونی برای زن وجود دارد.

شرط تنصیف  دارایی چیست؟

مطابق بند الف از شرایط ضمن عقد مندرج در سند نکاحیه، زن شرط می نماید هرگاه طلاق بنا بر درخواست زن نباشد  یعنی طلاق از طرف مرد باشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتاری نبوده زوج موظف است تا نصف دارائی موجود خود را که در ایام زناشوئی با او بدست آورده یا معادل آنرا طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد

1- اصل سند ازدواج (در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.)

2-  اصل شناسنامه مرد
3-   کپی کارت ملی مرد

مهریه در طلاق از طرف مرد

اگر طلاق از طرف مرد باشد ، مکلف است مهریه را با سایر مطالبات یکجا به زن بپردازد. بدون مهریه زن را نمی توان طلاق داد مگر با توافق زن و یا اینکه فریب در ازدواج حاصل شده باشد. لکن اگر زوج تمکن مالی نداشته باشد، میتواند تقاضای اعسار و تقسیط از دادگاه کند. اگر طلاق از طرف مرد باشد  و ملائت نداشته باشد با شهادت سه نفر شاهد و تنظیم استشهادیه میتواند اعسار خود را ثابت نماید و مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کند. اعسار و تقسیط مهریه در زمانی صورت میگیرد که مرد بخواهد زن خود را طلاق بدهد و با توجه به عدم ملائت خود با معرفی سه نفر شهود و استشهاد محلی و گواهی حقوق یا درآمد مهریه را از طریق دادگاه تقسیط کند. در صورتی که اعسار مرد ثابت شود قاضی دادگاه با توجه به شرایط وی نحوه پرداخت را مشخص می نماید. اگر مرد قصد طلاق دختر باکره را داشته باشد نصف مهریه (هر مقدار که باشد) به همان دختر تعلق میگیرد.

شرایط پرداخت نفقه  و اجرت المثل  در طلاق از طرف مرد

نفقه تا زمان عده تا بعد از صدور حکم طلاق از طرف مرد که 100 روز است به عهده مرد است مگر توافق دیگری بین زوجین حاصل شده باشد یا برحسب مورد زوجه باکره باشد و یا موارد دیگری که مستحق نفقه نباشد.نفقه

اجرت المثل ایام زوجیت از طرف مرد چنین محاسبه میشود که از زمان ازدواج تا طلاق سنوات زندگی مشترک مشخص میشود و هر ساله طبق نظریه کارشناس رسمی دادگستری برحسب میزان دارائی زوج- وضعیت زوجه- تعداد فرزندان و سبک زندگی زوجین و از تاریخ عقد تا طلاق تعیین میشود.

مزایای استفاده از وکیل در طلاق از طرف مرد

در طلاق از طرف مرد با اعطای وکیل مزایای زیر وجود دارد.

الف-در جلسه های داوری نیازی به حضور مرد نیست.
ب-نحوه پرداخت حقوق زن را می تواند به وکیل واگذار کند.
ج-اجرای طلاق بدون حضور مرد و توسط وکیل انجام می شود
د- در هیچ مرحله ای نیازی به حضور مرد در دادگاه نیست.

حضانت فرزند در طلاق از طرف مرد

در طلاق از طرف مرد ، حضانت فرزند ذکور تا سن 7 سالگی با مادر و سن 7 تا 15 سال قمری با پدر و سپس فرزند پسر اگر به 15 سال قمری رسید حق انتخاب را دارد و فرزند دختر تا 7 سالگی با مادر تا سن 9 سال قمری با پدر و بعد از 9 سال قمری حق انتخاب با دختر است مگر  توافق زوجین به نحوی دیگر باشد. در صورتیکه بین زوجین توافقی برای حضانت حاصل نشود که البته قانون حق تقدم را در این راستا به زوجین اعطاء نموده است ، اما فرزندان ذکور و مونث تا 7 سالگی حضانت آنان با مادر و سپس دختر که به سن 9 سال قمری رسید حق انتخاب با او خواهد بود که پدر یا مادر را انتخاب کند .
بین 7 تا 9 سال حضانت دختر به عهده پدر است و در رابطه با فرزند ذکور بعد از 7 سالگی تا 15 سال قمری فرزند ذکور حضانت وی به عهده پدر است و سپس تا 18 سالگی و تا پایان تحصیلات عالیه هزینه ها به عهده پدر است مگر توافق زوجین به نحو دیگری باشد.

4.1/5 - (65 امتیاز)

مطالب مرتبط

75 دیدگاه

 • ابراهیم
  ابراهیم

  با سلام و خسته نباشید بابت مطالب بسیار مفید شما
  بنده بعلت اختلافات فراوان و دعواهای مکرر با همسرم قصد طلاق دارم که همسرم هم راضیه و طلاق ما توافقی خواهد بود.

  از نظر مالی وضعیت خوبی ندارم. معلمی هستم که یه اپارتمان مهر و یه پراید دارم. آیا در صورت اعلام عسرت مالی دادگاه اقساط مهریه رو تقسیط می‌کنه؟
  همچنین شنیدم که برخی قضات خانه و ماشین اینچنین عادی رو هم جزو مستثنیات دین حساب نمی‌کنن و حکم به توقیف اموال میدن. به همین خاطر می‌خوام هر دو رو به نام خواهرم بزنم که امکان توقیف اموال برداشته بشه. در این صورت آیا محکوم به حبس خواهم شد؟
  البته نه اینکه قصد عدم پرداخت مهریه رو داشته باشم، بلکه میخوام تقسیط کنم و حتی ماشین رو هم به نامش بزنم. اما از این میترسسم که همگی رو یکجا توقیف کنن.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با مشاور ما تماس بگیرید نیاز به تقسیط مهریه ندارید

 • صادق
  صادق

  سلام بعد از یه سال زندگی مشترک زنم نماز و. اعتقادی نداره در صورتی که در دوران عقد نماز میخوند بنده هم از اخلاق و کردار و دخالت خانوادش در زندگی خسته شدم … میخوام در خواست طلاق بدم آیا میشه؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام درخواست طلاق از ناحیه شما نیاز به دلیل ندارد ولی بهتر است قبل از اقدام قضایی به مشاور روانشناس مراجعه کنید

 • علی
  علی

  سلام ببخشید من تازه عقد و ازدواج کردم ولی رابطه ای با همسرم نداشتم بعد از دو هفته متوجه شدم که خانم قبلا ازدواج ناموفق داشته و با تعویض شناسنامه چون باکره بوده طلاق رو پاک کرده و از ما مخفی کرده حالا ما باید چکار کنیم؟با فریب در ازدواج می شه حکم فسخ نکاح رو انجام داد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید فسخ نکاح را بخواهید

 • hassan
  hassan

  سلام: مختصر عرض میکنم…۱- من ۵۵ سال دارم حدود ۳۰ سال زندگی مشترک در زمان عقد گواهی دکتر مبنی بر با کره بودن دختر به من داده شد ولی در شب زواف خونی مشاهده نکردم و همسرم یک تیغ صورت تراشی همراه خود اورده بود که خواست از خون من استفاده کند ولی من مانع شدم سپس با خراش پای خود دستمال را خون الود کرد اینرا هم میدانم خیا نتی در کار نبوده است ولی امکان خود ارضائی وجود دارد و از نظر علمی میدانم که هایمن حلقوی یا ارتجاعی نبوده است ۲- به مرور زمان متوجه شدم از جیبم دزدی میکند وهمچنین از برادر وخواهر هایم واز خاله پدری خود که عمه اینجانب میباشد واز همسایگان منزل و….. پول و طلاجات سرقت کرده است ۳- سه سال پیش به خاطر جهزیه دخترم مجبور به فروش مغازه شدم واز انزمان خانه نشین شده ام و ماشینی به نامم نیست ویک خانه قول نامه ای دارم و ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون پول دارم که با سود ان زنگی میکنم ویک دختر ۱۶ ساله در خانه دارم ودرمورد گزینه یک دختر بزرگم در مورد سرقت ها فقط دارای اگاهی میباشد…. سوال ؟ قصد ندارم مهریه را ندهم ایا مطالب فوق جایی در در خواست هر نوع طلاقی را دارد ویک مورد دیگر در مورد جهیزیه الان چیزی از جهیزیه باقی نمانده و من باید در مورد سیاحه جهیزیه چکار کنم…و….و…و…… باسپاس فراوان

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، زوج در هر زمان می‌تواند دعوی طلاق مطرح نماید و برای این کار نیازی به اثبات این موارد ندارد ضمن اینکه این موارد تاثیری در مهریه نیز ندارند؛
   در صورت استهلاک جهیزیه در طول مدت زندگی، زوج مسولیتی در قبال استرداد آن ندارد.

 • ترانه
  ترانه

  سلام شوهرم میخواد من و طلاق بده و تصمیمش قطعیه و من راضی نیستم
  ایشون خانه ای در شهر خودمون برا من خریدن و میخوان من اونجا باشم
  در حالیکه خانه اصلی زناشویی ما در شهر دیگه ای هست که ایشون میگن نباید برم اونجا
  من میتونم از ایشون شکایت کنم که از خونه بیرونم کردن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   حق طلاق در قانون با زوج هستش و هر زمان که بخواهد در صورت پرداخت تمامی حقوق شما من جمله مهریه ،نفقه و اجرت المثل میتواند شما را علیرغم عدم رضایتتان طلاق دهد.
   خیر متاسفانه عنوان کیفری برای بیرون کردن شما از منزل وجود ندارن

 • ...
  ...

  اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشه و شرایط مالی مناسبی برای پرداخت مهریه و نفقه نداشته باشه (هیچی جز یک ماشین که ب نام خانمش باشه و یک زمین قولنامه ایی ) همچنین اگر خانمش باردار باشه چی میشه ؟
  در زمان حضانت فرزندان با مادر مرد باید هزینه ایی پرداخت کنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام پرداخت حقوق مالی به صورت اقساط انجام می شود
   نفقه فرزندان باید پرداخت شود

 • یسنا
  یسنا

  سلام
  بعد از ۱۴ سال زندگی مشترک به بن بست رسیدم میخوام جدا بشم شوهرم قبول کرده حق طلاق را بهم بده اما میگن اول دادگاه باید تکلیف مهریه را مشخص کنه تا بتونی طلاق بگیری! شوهرم خونه و ماشین داره چطور میتونم قبل از رفتن به دادگاه درباره نحوه پرداخت مهریه باهاش به توافق برسم؟ حقوقش هم ۱۲ میلیونه
  نمیخوام کلا مهریه را قسطی پرداخت کنی، به نظرتون از چه ماده قانونی میشه استفاده کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.برای طلاق بایدصورتجلسه توافق پرداخت مهریه تحویل دادگاه دهید.بنابراین توافق کرده وباان به دادگاه بروید

 • رویا
  رویا

  سلام.من ۳۱ سالمه قبل عروسی که نامزد کرده پسر عمم بودم ولی بهش علاقه نداشتم و چند بار هم به خودش گفتم که بیا جدا بشیم من علاقه ای بهت ندارم اما قبول نکرد ومن هم با کسی که دوسش داشتم ملاقات کردم و همه فهمیدن و کار به طلاق کشید من هم خیلی راضی بودم ولی باز همسرم قبول نکرد و بعد یه مدت آشتی کردیم و عروسی گرفتیم الان ۱۵ سال ا اون ماجرا گذشته و ما یه دختر ۱۳ ساله و یه پسر ۸ ساله داریم منم خیلی دوسش دارم و اصلا راضی نیستم زندگیمون از هم بپاشه ولی شوهرم همیشه اون ماجرا رو تکرار میکنه و باعث دعوا تو خونه میشه الان چن روزه خیلی عذابم میده تازه رده پرده گوشمم پاره شده و ازم میخاد بزارم برم ولی من با وجود دوتا بچه که دخترم تو سن بدی هست چجوری برم.تازه معتاد هم هست.من با همه چیش سوختم و ساختم ولی نمیدونم چرا اینجوری میکنه و من باید چیکار کنم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.به روانشناس خانواده مراجعه کنید

 • ک میثم .
  ک میثم .

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من نزدیک هفت ماهه که متاهل شدم ولی تو این مدت هربار ی بحث داشتیم و این سری آخر که خونه پدر زنم رفتم که با هاضمه حرف بزنم که شاید با دخترش من حرف بزنن ووو که دیدم پشتشو میگیرن و پدرش بهم میگه که مهریه اشو بده و طلاقش بده و.استم ببینم منی که ن ماشین و ن خانه ای ب اسمم دارم برم واسه درخواست طلاق مهریه رو واسم قسط بندی میکنن یا ن ؟ و موقع طلاق چندتا سکه باید بدم همون اولش و؟ و الان هم نزدیک دو هفته ای خونه مدرسه چ مدت اونجا باشه می‌تونه ازم نفقه بگیره؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، پرداخت نفقه به عهده شماست ،، شما میتوانید درخواست طلاق کنید وسپس با اثبات اعسار ، مهریه را بصورت اقساط پرداخت نمایید

 • مهاجر
  مهاجر

  با سلام. آیا برای عقد موقت در محضر.. شاهد لازم است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر

 • بهروز
  بهروز

  سلام.من ۵ ساله ازدواج کردم و از اولم تو دلم نبود ولی هی گفتن زشته و عابرو داریم رسیدیم به اینجا والان دیگه واقعا نمیتونم تحمل کنم چون همیشه بحث و دعوا داریم . بچه دارهم نمیشیم و واقعا میخوام جدا بشیم و طلاق زنم بدم باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بعد از پرداخت حقوق مالی همسرتان می توانید طلاق بگیرید.

 • اسماعیل
  اسماعیل

  سلام همسر من دوساله قهره و نفقه رو دادم دوماهه پیش تمکین زد و اومد خونه پول طلاهاشو ازم گرفت و دوباره قهر کرد میخوام دوباره پرونده رو به جریان بندازم برای طلاق آیا عدم تمکین بزنم یا چیز دیگه ای؟ میخوام هر چه زودتر دادگاه رای طلاق بده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، شما میتوانید درخواست طلاق نمایید ، اما مکلف به پرداخت مهریه و دیگر حقوق زن هم می‌باشید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، شما میتوانید درخواست طلاق نمایید ، اما مکلف به پرداخت مهریه و دیگر حقوق زن هم می‌باشید

 • نیما یوسف پور
  نیما یوسف پور

  سلام من ۵سال ازدواج کردم چیه بچه دوماهه دارم و همسرم خیلی بد اخلاق و حساسه از همون اول زندگی اینطوری بود سر یه چیز کوچیکی عصبانی میشه ودادو فریاد می‌کنه منم گفتم چه اشتباهی کردم باهاش ازدواج کردم و واقعا پشیمونم خانوادشم نگفتن که اینطوریه الان می‌خوام طلاق بگیرم دیگه خسته شدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام ابتدا با مشاور خانواده روانشناس مشاوره بگیرید.

 • نوری
  نوری

  سلام من ۲۲ساله ازدواج کردم الان سه تا بچه بزرگ داریم یکی از دخترام عروسی کرده رفته خونه بخت.یه دختر ۱۶ساله ویک پسر۱۵ساله توخونه دارم.الان خانمم بامن نمی سازه از وهر جا بره بیاد هیچ محلی به من نمی ذاره.تازه بچه هامو شست وشوی مغزی کرده که به من بی حرمتی می کنند حالا من میخوام زنمو طلاق بدم هیچ چی هم به اسمم نیست چکارکنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   می توانید دادخواست طلاق از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   می توانید دادخواست طلاق از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایید.

 • حسینی
  حسینی

  سلام و عرض ادب و احترام، استاد عزیز آیا مرد می‌تواند در حین طلاق شرط کند که همسرش ازدواج نکند مگر با همسر قبلی خود ،آیا میتوان چنین شرطی را به ثبت رساند، و اینکه طلاق کاملا توافقی و مهریه هم توسط زن دریافت نشود (زن مهریه و نفقه وسایر…را ببخشد بارضایت کامل) چند ماه طول می‌کشد تا طلاق جاری شود؟؟ سوال دیگه اینکه تقاضای طلاق توسط مرد انجام شود زودتر به طلاق منجر میشود یا زن اقدام کند کدامیک زودتر به نتیجه می‌رسد مدت زمان کدام یک زودتر انجام میشود باتشکر از شما

 • نادیا محمدی
  نادیا محمدی

  برادر من مسلمان است و همسرش مسلمان بوده و چند سالیست مسیحی شده و تعییر دین داده است قصد جدا شدن از خانومش را دارد البته ساکن کاناداست. ولی ازدواج در ایران ثبت شده است .
  برای طلاق چه مراحلی را باید طی کندو پرداخت مهریه چگونه است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام باید از طریق سامانه میخک به شخصی وکالت بدهند تا ایشان جهت به وکیل مراجعه نمایند.

 • مهرداد
  مهرداد

  سلام بنده مدت یک سال هست که نامزدم اما خانوم بنده بیماری غش یا صرع دارد ک از من پنهان کرده بود آیا من میتونم درخواست فسخ نکاح بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر.

 • جمالی
  جمالی

  سلام خانم بنده وسواس فکری و عملی داشته و پنهان کرده و آیا حکم فریب در ازدواج محسوب میشه و اگر بله حکم حضانت فرزند رو میتونه داشته باشه این مادر؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر چرا که قابل درمان میباشد و می تاند حضانت فرزند را داشته باشد.

 • پریا
  پریا

  خیلی خوبه که مردن رو آگاه میکنید تا راه درست و انتخاب کنن. منم خیلی سوال دارم چطور مطرح کنم تا به جواب درست برسم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام سوالات خود را کوتاه در سایت ثبت کنید و یا با تلفن دفتر تماس بگیرید.

 • احمد
  احمد

  سلام وقت بخیر.من هشت ماهه ازدواج کردم میخواستم بدونم اگر درخواست طلاق و اعسار بدم و قبول کنه قاضی طلاق و کی میتونم ثبت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام پروسه دادرسی نسبی است پس از قطعیت رای سه ماه فرصت ثبت طلاق را دارید.

 • احمد
  احمد

  ممنون از پاسخگویی شما. ببخشید ی سوال دیگه ک دارم اینه که اگر درخواست اعسار پذیرفته شود من میتوانم خانم رو بفرستم منزل پدرش و زندگی نکنیم باهم و طلاق ندم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در اینصورت ملزم به برداخت نفقه می باشید

 • احمد
  احمد

  سلام وقت بخیر.ممنون از پاسخگویی شما.میخواستم ی سوال دیگه بپرسم.اگر بنده درخواست طلاق بدم و اعسار قبول بشه میتونم همسرم و بفرستم منزل پدرش و طلاقشم ندم؟ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . دراینصورت شما ملزم به برداخت نفقه میباشید

 • افشین
  افشین

  با سلام من و همسرم چند ساله که باهم اختلاف اخلاقی داریم و تو زندگی باهم سازش نداریم . اولا مهریه من تقسیط شده و در حال پرداخت مهریه هستم
  تکلیف جیره و نفقه هم مشخص شده و هر چند ماه یکبار به حساب معرفی شده پرداخت میکنم .
  سوال اول . ایا خانوم در دادگاه اعلام کنه که راضی به طلاق نیست ایا باز میتونم گواهی عدم سازش بگیرم و طلاقش بدم؟
  سوال دوم اگر در حین ثبت طلاق ایشون حضور پیدا نکنن باز صیغه طلاق جاری میشه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . جواب هر دوسوال بله

 • آرش
  آرش

  سلام .. ما ۱۳ سالہ کہ ازدواج کردیم، از اوایل زندگی رابطہ ی خوبی با ھم داشتیم بہ مرور زمان، رابطہ یمون بدتر می شد الان خیلی اختلاف داریم ـ من حاضرم طلاقش بدم ـ ترس از اینکہ مھریہ را نتونم بدم طلاقش نمیدم ـ زندگی کردن با او خیلی ناراضی ھستم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . ابتدا به مشاور خانواده مراجعه کنید

 • فرهادی
  فرهادی

  با سلام و تشکر از سایت خوبتان
  بنده ۱ ساله که عقد کردیم ولی توی عقد با خانومم به مشکل خوردم و درخواست طلاق یک طرفه دادم،ایشان راضی به طلاق نیست،خانومم باکره هست و ما وارد زندگی زناشویی نشدیم.
  آیا به ایشان نفقه تعلق میگیرید؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. نفقه تعلق میگیرد

 • ساسان
  ساسان

  سلام.
  دو تا سوال داشتم.
  ۱.اگر مرد درخواست طلاق بدهد و زن در دادگاه از شرط تنصیف اموال که مرد در عقدنامه امضا کرده استفاده کند.
  آیا اگر دادگاه رای به تنصیف اموال بدهد،مرد میتواند از درخواست طلاق منصرف شود و تنصیف اموال بی اثر شود؟
  ۲.رای که دادگاه صادر میکند گواهی عدم سازش است یا حکم طلاق است یا چی؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اجرای شرط تنصیف در صورت صدور طلاق است که در این زمینه گواهی عدم امکان سازش صادر می شود.

 • ر،ب
  ر،ب

  باسلام
  همسرم(آقا)تقاضای طلاق دادن وحکم طلاق اومده ودر حکم نوشته شده باید مهریه رو که عندالمطالبه هست پرداخت کنن،سوالم اینه که آیا باید مهریهرو بدن تا صیغه طلاق جاری بشه یا قبل از پرداختم میتونن طلاق بدن
  ومسئله دیگه اینه که مادودختر۸و۱۱ساله داریم که دادگاه حضانت دختر کوچکم روبه باباش داده آیاراهی هست که من حضانت وپس بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام پرداخت باید صورت بگیرد تا صیغه طلاق جاری شود مگر پرداخت اقساط شده باشد که با پرداخت پیش قسط می توان صیغه را جاری کرد.

 • ارسلان
  ارسلان

  با سلام
  من چن سالی هست ک ازدواج کردم و خونه خودم هستم
  هر وقت با خانمم نزدیکی میکنم بعدش حالش بد میشه دلدرد ضعف و تا دو روزی حالش بد میشه و خیلی هم بدن ضعیفی داره چطور میتونم جدا بشم چه درخواستی باید بزنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام جهت درمان اقدام کنید .

 • محدثه
  محدثه

  سلام ببخشید من همسرم میخواهد من رو طلاق بده و من هم راضی هستم و باکره ام ایا مهر به من تعلق میگیره و اینکه زمانیکه شوهر به دادگاه گفته باکره ام و با او نخوابیده ام باز هم نیاز به آزمایش است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام نصف مهریه به شما تعلق می گیرد و با گواهی پزشک قانون اثبات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : /

  مشاوره تلفنی رایگان