عواقب عدم پرداخت نفقه

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

عواقب عدم پرداخت نفقه

عواقب عدم پرداخت نفقه طبق قانون حمایت خانواده که قبلاً در ماده 22 تعریف شده بود از سه ماه و یک روز تا یک سال و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس مقرر نموده لکن در قانون حمایت خانواده مصوب 13/7/1393 مجلس شورای اسلامی قاضی میتواند تا شش ماه حبس بدهد. عدم پرداخت نفقه توسط زوج هنگامی خواهد بود که زن بدون دلیل از تمکین (خاص و عام) خارج شده باشد و یا زوج عدم استطاعت مالی خود را ثابت نماید.

عواقب عدم پرداخت نفقه

در صورت عدم تمکین زن غیر از اینکه باکره باشد و تقاضای مهریه خود را طبق ماده 1082 قانون مدنی مطالبه کند و از حق حبس که در ماده 1085 قانون مدنی تعریف شده است که در این مرحله علاوه بر مطالبه مهریه مستحق دریافت نفقه است در بقیه موارد در صورت دیگر نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت.

میزان نفقه زن در دوران عقد

میزان نفقه زن در دوران عقد برحسب تراضی زوجین یا در صورت عدم توافق توسط کارشناس دادگاه از طریق نظریه کارشناس رسمی دادگستری تعیین میشود.

ضمانت اجرای نپرداختن نفقه

نفقه را میتوان از دو طریق استیفاء کرد که اگر شوهر نفقه ندهد هم از راه کیفری و هم از طریق طرح دعوی حقوقی در محاکم حقوقی خانواده یا شورای حل اختلاف صالح اقدام نمود .

نفقه در ازدواج موقت

نفقه در ازدواج موقت تابع شرایطی است که در هنگام وقوع عقد بین زوجین حاصل شده باشد . لکن عُرف مرسوم حکایت از این دارد که تا مادام زن در عُلقه زوجیت زوج باقی است نفقه و هزینه هائی که در این جمله تعریف شده است به عهده زوج است.

نفقه دختر باکره

نفقه دختر باکره فرقی با دیگران ندارد.

سئوالات متداول در مورد عدم پرداخت نفقه

آیا عدم پرداخت نفقه برای مرد حکم کیفری دارد؟

طبق ماده 642 ق.م.ا در صورتی که شوهر با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد دادگاه او را به حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه محکوم می نماید.

عدم پرداخت نفقه چند ماه حبس برای مرد به همراه دارد ؟

عدم پرداخت نفقه طبق قانون حمایت خانواده که قبلاً در ماده 22 تعریف شده بود از سه ماه و یک روز تا یک سال و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس مقرر نموده لکن در قانون حمایت خانواده مصوب 13/7/1393 مجلس شورای اسلامی قاضی میتواند تا شش ماه حبس بدهد.

آیا زن می تواند برای دریافت نفقه اموال مرد را توقیف کند؟

بلی زن در صورت اثبات طلب نفقه می تواند اموال زوج را توقیف نماید.

مردان چه وقت می توانند از پرداخت نفقه خودداری کنند؟

عدم پرداخت نفقه توسط زوج هنگامی خواهد بود که زن بدون دلیل از تمکین (خاص و عام) خارج شده باشد و یا زوج عدم استطاعت مالی خود را ثابت نماید.

آیا در صورت عدم تمکین به زن نفقه تعلق می گیرد؟

در صورت عدم تمکین زن غیر از اینکه باکره باشد و تقاضای مهریه خود را طبق ماده 1082 قانون مدنی مطالبه کند و از حق حبس که در ماده 1085 قانون مدنی تعریف شده است که در این مرحله علاوه بر مطالبه مهریه مستحق دریافت نفقه است در بقیه موارد در صورت دیگر نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت.

ارتباط تمکین عام و تمکین خاص با نفقه چیست؟

تمکین عام و خاص و جز امور جدایی ناپذیر زندگی زناشوئی است و هر یک از عدم ایفای آن موارد میتواند مانع وصول نفقه شود . مگر اینکه عوارض یا دلائلی وجود داشته باشد که نفی این موضوع را اثبات کند.

5/5 - (18 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان